Avusturya Alpleri Turu

meteora-1

Salzburg & Hallstatt & Bled &  Ljubljana

1.Gün      04 Nisan      İstanbul – Viyana – Salzburg 

Sabah saatlerinde buluştığumuz İstanbul Havalimanı dış hatlar terminalinden TK1883 sefer sayılı uçuşumuz ile  saat 08:15 de hareket ediyoruz. Aracımız ile buluşuyoruz ve  Salzburg’a hareket ediyoruz.  Yol üzerinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Benedict Manastırı ( Melk Manastırı ) ziyaret edeceğiz. Tuna üzerinde gerçekle hayal arasında bir duruşun simgesi olan Melk Manastırı, 1089 yılında bir kale olarak inşa edilir. 12. yüzyılda  Benedict rahiplerine hediye olarak verilen yapı, 6. yüzyılda ağırladığı  Papa Benedict’ten ötürü Benedictine Manastırı olarak da anılmaktadır. Yolculuğumuzun yarısına geldiğimizde hem dinlenmek hem de bir başka Avusturya şehri görmek üzere Linz kentinde mola veriyoruz. Tuna Nehri’nin kıyısında kurulmuş olan ve Avusturya’nın büyükşehirlerinden kabul edilen Linz kentinin eski şehir merkezinde yapacağımız yürüyüş ve kahve molasının ardından yolculuğumuza devam ediyoruz. Akşamın erken saatlerinde Salzburg’a varıyor ve otelimize yerleşiyoruz. Dinlenmek için serbest zaman.

2. Gün     05 Nisan Salzburg 

Sabah kahvaltının ardından Avusturya’nın tam ortasında yer alan 150.000 nüfuslu küçük bir şehri olan Salzburgu geziyoruz. Salzburg   ünlü besteci Mozartın sadece doğduğu şehir ve  ayrıca yaşayıp en güzel bestelerini yarattığı yer olmasıyla birlikte tarihi binaları ile de görülmeye değerdir. Turumuza UNESCO tarafından dünya mirası listesine eklenmiş Altstadt (eski şehir) bölgesinde yürüyüş yaparak başlıyoruz. Yürüyüşümüz sırasında 9. ve 10. yy kalma binaların halen nasıl dimdik ayakta kaldığına hayret edeceksiniz. Her binanın üzerinde yazan iki tarih göreceksiniz. Bu tarihlerden eski olanı binanın yapılış yılını, yeni olanı ise yenilenme yılını gösterir. Gezimize panoramik olarak Mirabel Sarayı’nın bahçelerini, Salzburg Katedrali ve Avrupa’nın en yüksek kalelerinden biri olan Salzburg Kalesi’ni (dışardan) ziyaret ederek devam ediyoruz. Turumuzu tarihin en önemli yapıtlarından biri olan başkanlık sarayını dışardan ziyaret ederek sonlandırıyoruz. Geceleme otelimizde.

3.Gün      06 Nisan Salzburg – Göller Bölgesi    Monsee / Fuschl am See – Hallstatt

Sabah kahvaltının ardından Avusturya’nın köyleri ve gölleri turumuza başlıyoruz. Avusturya, denize kıyısı olmasa da birbirinden güzel gölleriyle ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunar. Bu göller, manzaranın tadını çıkarmak isteyenlere de Alp Dağları’nın dibinde serin suların keyfini çıkarmak isteyenlere de keyifli anlar yaşatır. Birbirinden güzel manzaralar görüp harika fotoğraf kareleri yakalayabileceğimiz turumuzda; Salzkammergut Göller Bölgesi’nde bölgenin kendine has mimarisi ve eşsiz doğasını birleştiren kasabalarını gezeceğiz. Wolfgangsee Gölü kıyısında bulunan St.Gilgen’de yürüyerek gezecek, Avusturya’nın en güzel köylerinden biri olan, Dachstein Dağ ile çevrili göller kıyısına kurulmuş UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Hallstatt’ı gezeceğiz. Mondsee ile devam edecek turumuzda, Ay Işığı anlamına gelen bu küçük kente her yıl milyonlarca turist gelir. Bu şirin kasaba yeşili ve masalsı evleri ile bahçe süslemeleri ile ünlüdür. İkinci durağımız, Fuschl am See olacak. Daha sonra sırasıyla St Gilgen, St. Wolfgang, Bad Ischl ve sonunda kendinizi bir masalın ortasında gibi hissedeceğiniz Hallstatt Gölü çevresinde yürüyüş ve harika bir yemek imkanından sonra  füniküler ile panorama noktasına çıkacağız. Bir tuz madeninin girişinde yer alan bu panorama noktasında harika bir kahve keyfi ve manzara sizleri bekliyor olacak. Ardından bir zamanlar tüm bölgenin büyük stratejik ve ekonomik öneme sahip olmasında büyük payı olan tuz madenini ziyaret ediyoruz. Geceleme otelimizde.

4. Gün       07 Nisan Hallstatt – Bled – Ljubljana

Sabah Kahvaltının ardından Bled’e doğru yola çıkıyoruz. Bled Gölü’nün ortasında bulunan bir adanın üzerinde yer alan 15.yy.dan kalma St. Maria Kilisesi’ne petna adı verilen küçük tekneler ile gidiyoruz. Tekne gezimizin ardından tarihi 11. yüzyıla kadar uzanan Bled Kalesi’ne (dışardan) görme imkanımız olacak.  Öğle yemeği için serbest zamanımızdan sonra Ljubljana’ya hareket edeceğiz. Yaklaşık bir saatlik yolculuğun ardından Ljubljana’ya varış ve ardından sehri gezmeye başlıyoruz. . St. Nicholas Katedrali, Preseren meydanı, Triple köprüsü ve Drangon köprüsü, Market bölgesi göreceğimiz yerler arasında. Otelimize yerleşme ve geceleme.

5. Gün         08 Nisan Ljubljana – Trieste ve Predjama Şatosu 

Sabah erken kahvaltımızın ardından mimarisinden doğal güzelliklerine keşfedilmeyi bekleyen Slovenya’nın komşusu masalımsı İtalya şehri Trieste’ye yaklaşık 1,5 saat yolculukla varıyoruz. Trieste yürüyüş turumuzda şehrin kalbinde yer alan ve inşası 1320 yılında tamamlanan San Guisto Bazalikası, 19. yüzyılda Avusturya-Macaristan mimarisine göre inşa edilen U şeklindeki Piazza dell’Unita Binası. bu devlet binasının önünde bulunan meydan Avrupa’nın en büyük deniz kenarı meydanı unvanını taşıyor. Borgo Teresiano (Büyük Kanal)‘ı görüyoruz ve öğle yemeği molasının ardından, Predjama Şatosu’na gidiyoruz. “Dünyanın En İlginç Şatoları” listesine ait olabilecek cinsten bir yer. 123 metrelik bir kayalığın ve bir mağaranın üstüne yapılan bu şatoyu daha uzaktan gördüğünüzde güzelliğini mi övseniz, biraz ürkütücü olmasını mı garipseseniz tam karar veremiyorsunuz ,kayalığın ve mağaranın içine yapılmış, gizli geçitleri olan tuhaf bir şatodan bahsediyoruz. Şato 12. yüzyıl civarı inşa edildikten sonra birçok soylu ailenin yaşadığı bir yer haline gelmiş. Gizli geçitleri ve erişilebilirliği zor olması sebebiyle saldırılara karşı korunaklı olan bu şatonun en önemli kiracılarından biri Slovenya’nın Robin Hood’u olarak bilinen efsanevi baron Erazem Lueger. Günümüzdeki haliyle içerisinin dışarısı kadar gizemli göründüğü söylenemez, ancak sergilenen odalar ve Orta Çağ döneminden kalan eşyalar sayesinde insanların şatoda nasıl bir hayat sürdürdüklerini kafanızda canlandırabilirsiniz. Turumuzun ardından havaalanına transfer. Pasaport ve gümrük işlemlerimizin ardından saat 20:00 ‘da  Türk Hava Yolları’nın TK1064 sefer sayılı uçuşu ile İstanbul’a dönüyoruz. Saat 23:15 ‘de ki varışımızın ardından yeni bir macerada görüşmek üzere ayrılıyoruz.

 

Avusturya Alpleri  Turu

04 Nisan 2020

08 Nisan 2020

Tur Ucreti

İki Kişilik Oda da Kişi Başı  :599 Euro 

Tek Kişi Farkı                        : 240 Euro

  • Thy ile İstanbul / Viyana / Ljubljana / İstanbul parkurunda ekonomi sınıfı uçak biletleri
  • 4 Gece 4* otellerde oda+kahvaltı bazında konaklama
  • Programda bahsedilen tüm geziler
  • Müze & Ören yerleri giriş ücretleri
  • Rehberlik Hizmetleri
  • Zorunlu Mesleki Sigorta
  • Kişisel Harcamalar
  • Vize ücretleri
  • Bahşişler
  • Seyahat Sağlık Sigortası