1. Gün                                                İstanbul – Diyarbakır

Siz değerli yolcularımız ile İstanbul Havalimanında saat 08:00 ‘da buluşmamızın ardından TK2612 sefer sayılı Thy uçuşu ile Diyarbakır’a  hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saatlik yolculuğumuzun ardından Diyarbakır havalimanında transfer aracımız ile buluşuyoruz. Diyarbakır  turumuza Hasan Paşa Hanı’nın da yapacağımız meşhur kahvaltı ile başlıyoruz. Kahvaltı sonrasında Virantepe Höyüğü kazılarınada ev sahipliği yapan İç Kale yi geziyoruz. Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, Atatürk Müzesi, Saint George Kilisesi, Eski Ceza Evi (dışarıdan) ve Hz Süleyman Camii  ve  UNESCO Dünya Mirası  Listesi’ndeki Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri göreceğimiz yerler arasında. Diyarbakır’ın sembollerinden olan On Gözlü  Köprü yü gezdikten sonra otelimize geçiyoruz. Akşam yemeğimiz  yerel mutfağın lezzetlerini keşfedeceğimiz bir restoranda.

2.Gün                                                          Diyarbakır

 Kahvaltımızın ardından şehir turumuzda  5. Harem-i Şerif kabul edilen Ulu Camii , Ahmet Arif Kültür Merkezi, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Sülüklü Han, 4 Ayaklı Minare gezilerimizi yapıyoruz. Serbest zamanda vereceğimiz öğle yemeği molamızdan sonra  Ziya Gökalp Müzesi, Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi, entin çokkültürlü yaşamının ilginç örneklerinden  Mar Petyun Katolik Keldani Kilisesi, Surp Giragor Kilisesi gezilerimizi yapıyor ve Dengbej Evi’nde Diyarbakır’ın dengbejleri dinliyoruz.   Akşam yemeğimiz ve gecelememiz otelimizde.

3.Gün                                                            Diyarbakır –Midyat

Kahvaltımızın ardından odalarımızı boşaltıyor ve Malabadi Koprusune doğru yola çıkıyoruz. Üzerinde bulunan insan, güneş ve arslan figürlü kabartmaları ve bünyesinde bulunan barınağı, helası ile özgün ve az sayıdaki köprü örneklerimizden olan Malabadi Koprusu gezimizden sonra   hem Protestan hem Süryani aynı zamanda Katolik kilisesine sahip Süryani köyü olan Kıllıt Köyüne gidiyoruz. Hah (Anıtlı) Köyü’nde Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz ve Midyata geçiyoruz. Eski Midyat ve Midyat Çarşısı gezilerimizi yapıyoruz.Akşam yemeğimiz ve gecelememiz otelimizde.

 1. Gün                         Midyat – Mardin

Sabah kahvaltımızdan sonra Sabah otelimizde aldığımız kahvaltıdan sonra, Güngören Köyü yakınlarındaki Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı’nı ziyaret ediyoruz sonra  Midyat’ta taş işleme sanatının deha örneklerinden biri olan Konuk Evi ziyaret ediyoruz.  Yöreye özgü Telkâri ve Gümüş sanatının inceliklerinin sergilendiği Gümüşçüler Çarşısı’nda vereceğimiz serbest zamanın ardından  , Mardin’in kurak ve ağaçsız coğrafyasında, serin ve berrak suyu, yöreye özgü ağaçları ve yeşilliği ile vaha gibi olan Beyazsu’ya gidiyoruz. Ardından Yukarı Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yerlerinden birisi olan Dara Antik Kenti , yapımına Artuklular döneminde başlanan ve Akkoyunlular döneminde tamamlanan  Kasımiye Medresesi , Süryani Kilisesinin önemli dini merkezlerinden biri olan Deyrulzafaran Manastırı bu gün göreceğimiz yerler arasındadır. Akşam yemeğimizi yöresel bir restoranda alacağız. Gecelememiz otelimizde.

 1. Gün                                                Mardin  –  İstanbul

Sabah kahvaltımızdan sonra önceleri Süvari Kışlası olarak; sonra Vergi Dairesi Binası olarak kullanılan ve mülkiyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilen 2 katlı koruma altındaki bina Sabancı Vakfı tarafından restore ettirilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülen Sakıp Sabancı Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi ilk durağımız olacak.Sonrasında  Artuklu Sultanı Melik Nasreddin Artuk Aslan tarafından 13.yy da yaptırılan  Şehidiye Medresesini gezeceğiz. Yerel bir restoranda alacağımız öğle yemeğimizin ardından Zinciriye Medresesi, Ulu Cami, Latifiye Camisilerini göreceğiz. Daha sonra  bünyesinde bulunan eserlerin çeşitliliği ile de oldukça dikkat çekici olan Mardin Müzesinden sonra  Meryemana Kilisesi ve Kırklar Kilisesi’nin panoramik olarak göreceğiz. Mardin Kalesi’ne bakış ve Mardin Çarşısı’nda gezmizin ardından havalimanına doğru gidiyoruz.  Saat 19: 45 de Thy ‘ye ait TK2677 sefer sayılı uçuşumuz ile İstanbul’a doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saat 20 dakika sürecek yolculuğumuzun ardından İstanbul Havalimanında yeniden görüşebilmek ümidi ile ayrılıyoruz.

  Diyarbakır & Mardin Turu

 21/25 Ekim  2020

İki Kişilik Oda da Kişi Başı  3000  TL 

Tek Kişi Farkı                            450   TL 

 • Thy ile İstanbul /Diyarbakır  – Mardin /İstanbul arası ekonomi sınıfı uçak biletleri
 • 4 ve 5 yıldızlı otellerde  2 gece Diyarbakır’da ,  1 gece Midyat’ta , 1 Gece Mardin’de  oda +kahvaltı konaklama
 • 4 Akşam Yemeği
 • Programda bahsedilen tüm turlar
 • Profosyonel Rehberlik Hizmetleri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Kişisel Harcamalar ve Otel extraları
 • Yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler
 • Öğle yemekleri
 • Müze ve ören yerleri girişleri
 • Seyahat Saglık Sigortası