Esrarengiz Ürdün Turu

Kayalara  işlenmiş masal kenti Petra ve Rum Vadisi ,  Ortadoğu’nun en iyi korunmuş antik Roma kentlerinden Ceraş , Dünyanın en çukur yeri Lût Gölü , Musa Peygamber’in kavmine Kutsal Topraklar’ı gösterdiği, 40 yıl süren yolculuğun son noktası Nebo Dağı ,  Rum Vadisi’nde 4×4’lerle safari , İpek ve Baharat yollarının kesiştiği, uğruna tarihin her döneminde savaşlar verilen topraklar /,  Nabatilerin, Musevilerin, Bedevilerin, Romalıların, Perslerin, Türklerin, Almanların, İngilizlerin ve Fransızların izleri…

1.Gün      İstanbul-Amman

24  Ekim  2019   İstanbul Atatürk Havalimanı, Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde saat 23:00’de buluşuyoruz.

2.Gün      Amman                                                                                     

25 Ekim  2019  Saat 01:55 ‘de TK814 Sefer sayılı uçuşumuz ile Amman’a hareket ediyoruz. Varışımızın ardından aracımız ve yerel rehberimiz ile buluştuktan sonra otelimize gidiyor ve kahvaltımızı alıyoruzve Ürdün’ün modern başkenti, Amman’ı gezmeye başlıyoruz. Dünyanın en eski ve sürekli yerleşim olan şehri Amman, Ürdün’ün politik, kültürel ve ticari merkezi konumundadır. Uzun yıllar içerisinde çok farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olan Amman, geçen bu süre zarfında birkaç isim de değiştirmiştir. Rabbath Ammon, Philadelphia bunlardan bazılarıdır. Roma, Bizans ve İslamiyet’e ait pek çok kalıntıyı barındıran Amman kalesini ve Arkeoloji Müzesini gezdikten sonra, 8000 kişilik izleyici kapasitesiyle Roma Tiyatrosu’na devam ediyoruz. Amman şehrinin hem eski hem de yeni yerleşim bölgelerini gördükten sonra Roma uygarlığı eserlerinden en iyi korunanları barındıran Jerash Antik Kenti’ni ziyarete gideceğiz. Gezinin ardından Amman’a dönüş. Akşam yemeği. Geceleme otelimizde.

3.Gün      Wadi Rum

26 Ekim  2019  Sabah kahvaltısın ardından 4×4  jeep ile Wadi Rum’a geçiyoruz. Arabistanlı Lawrence’ın izlerinin görüldüğü kıpkızıl kumların süslediği bir gezegen Vadi Rum. Arapça’da ay anlamına gelen Rum (Ramm) birçok filme set olmuş muhteşem güzellikte bir kum denizi. Kızıl ve sarı renklerin iç içe geçtiği inanılmaz görüntüyü görmek ve kum tanelerini rüzgarla birlikte teninizde hissedeceğiniz bir atmosfer duymak istiyorsanız ‘Ay Vadisi’ sizi bekliyor olacak. Adını aydan almasının nedeni güneş batarken ve ay çıktığında Vadi’nin bambaşka bir haleti ruhiyeye bürünmesi. Kumların içinden fırlamış kayalıklar, üzerlerindeki oymalar ve içindeki resimler sizi bir iki çağ geriye götürecek bir şeyler anlatıyor. Akşam yemeği ve gecelememiz Wadi Rum Çöl Kamp’ında olacaktır.

4.Gün      Wadi Rum -Petra    

27 Ekim  2019  Sabah kahvaltısın ardından Petra’ya doğru yola çıkıyoruz. Kayalara işlenmiş saklı, yıllarca gizlenmiş bir şehir Petra, bu dünyadan değil sanki. Kızıllığı Mars’ı işaret ediyor; mimarisi ve teknolojisiyse Nebatler’i. Binlerce yıl önce yaşamış ancak günümüze kadar başka bir iz bırakmamış bu topluluk, kayaların üzerine çizdiği, yontuğu şehirle ve bu şehre uyguladığı yöntemlerle bir yaşam var etmiş görünüyor.  Doğa ile insanın mükemmel uyumu. Sarnıçlarla çözülen su sorunu, suyun taşınması için kullanılan boru sistemi bir şehrin alt yapısına dair önemli bulgular. Kızıl renkli kayalar güneşle birlikte bir başka parlıyor, geceleri ise ay ile birlikte ve özel ışıklandırmalarla tüm gizemlerini size bırakıyorlar. Petra, kral mezarlıklarıyla birlikte dünyanın bir hazinesi adeta küçücük bir aradan tüm evrene açılan bir pencere. Sonrasında, Mozaikler şehri Madaba’ya doğru yola çıkıyoruz.  Şehrin farklı kesimlerinde halka açık ve özel yerlerde bulunan pek çok ünlü mozaik bulunması sebebiyle bu ismi almıştır. Kuşkusuz, bu mozaiklerin arasında en önemlisi St. George Katedrali’nin zemininde bulunan ve Kutsal Toprakları gösteren en eski haritadır. Madaba’dan sonra gezimize Nebo Dağı ile devam ediyoruz. Tanrı’nın Hz.Musa’ya ‘Vadedilmiş Topraklar’ı göstermek için çıkmasını söylediği dağ olduğuna ve Hz. Musa’nın Vadedilmiş Toprakları gördükten sonra bu dağda öldüğüne inanılıyor. Seyir terasından geniş bir açı ile çevreyi görebileceğiz. Bu seyir tepesinden havanın açık olması durumunda Ürdün sınırındaki görebilirsiniz. Daha sonra otelimize yerleşme. Akşam yemeği. Geceleme otelimizde.

5.Gün      Petra -Amman

28  Ekim  2019  Sabah kahvaltısı sonrasında  Lut Gölü’ne doğru yola çıkıyoruz. Tarihteki önemi açısından birçok isminin yanında en çok kabul gören diğer adı Ölüdeniz’dir. Sadece bir göl olması dolayısıyla değil aynı zamanda dünyanın en alçak noktası, en tuzlu gölü olmakla beraber tuz oranıyla orantılı olarak içerisinde yaşam barındırmaz. Ancak şifacıların tuz ve minerallerin zenginliğinden oldukça faydalandığını ve sağaltıcı etkisinin turizme dönüştüğünü ifade etmek gerekiyor. Göle girmek ‘tehlikeli ve yasak’ değildir ve hatta öyle ki suda batmayacağınız da garanti edilebilir. Deniz seviyesinin 400 metre aşağısında bulunan Ölüdeniz’de fotoğraf çekme ve dinlenme ve yüzme için zamanımız olacak. Akşam yemeğimiz sonrasında, Ölüdeniz’de dinlenme için zamanımız olacak. Sonrasında ise, Amman’a doğru yola çıkıyoruz. Varışımızın ardından akşam yemeğimizi alıyor ve hava limanına doğru yola çıkıyoruz.

6.Gün      Amman-İstanbul

29 Ekim  2019  Aliye Havalimanı’na varışımızın ardından pasaport ve gümrük işlemlerinden ardından, Türk Hava Yolları’nın TK815sefer sayılı uçuşu ile saat 2:40’da  hareket ediyoruz ve 06:15 ’ de  İstanbul’a varıyor ve yeni bir macerada görüşmek üzere ayrılıyoruz.

 

Esrarengiz Ürdün Turu

24/29 Ekim  2019

Tur Ucreti

İki Kişilik Odada Kişi Başı : 1290 Usd 

Tek Kişi Farkı                         : 390 Usd

 • Thy ile İstanbul-Amman-İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Belirtilen otellerde toplam 4 gece, kahvaltı dahil konaklama.
 • Programda belirtilen akşam yemekleri (Toplam 5 adet)
 • Programda belirtilen tüm geziler.
 • Gezi boyunca Türk tur lideri.
 • Yerel rehberlik hizmetleri ve Havalimanı Vergileri.
 • Seyahat Saglık sigortası (20 USD)
 • Kişisel Harcamalar ve yemeklerde alınacak alkollü-alkolsüz içecekler.
 • Programda belirtilmeyen hizmetler.
 • Bahşişler.
 • Yurt Dışı Çıkış Harcı
Hepinize Nu güzel Seyahat için teşekkürler. Yeni Rotalarda tekrar bir arada olabilmek dileği ile...
Jerash Antk Kent
Sibel Ovet