1.Gün      İstanbul-Batum-Mestia

Sabah, İstanbul Havalimanı’ndan, Türk Hava Yolları ile saat 06:25’de Gürcistan’ın Karadeniz kıyısındaki önemli şehri ve limanı olan Batum’a uçuyor ve yerel saatle 09.20 de varıyoruz. Batum, Gürcistan, Rus ve Türk karışımının etkileriyle özel bir atmosferi olan sıradışı bir şehirdir. Batum’a varışta karşılama ve şehir turumuzu yapıyorz  Kafkas dağlarının altında gizlenmiş, Acara Özerk bölgesinin başkenti Batum’un coğrafi konumu, Yunancada derin koy anlamına gelen Bathys Limen den türetilen adın bu şehre verilmesine neden olmuş. Sabah, tüm dünyanın yanı sıra Karadeniz’in nefes kesen coğrafyalarından getirilen bitki ve çiçekleri görmek için Batum Botanik Bahçesi’ni ziyaret daha sonra efsanevi Colchis krallığının bölgesinden geçerek Gürcistan’ın kuzeybatısına doğru hareket ediyoruz. Yunan mitolojisine göre Colchis, Kral Aeetes ve kızı olan büyücü Medea’nın krallığı idi. Altın Post’u aramaya giden Jason ve Argonot’ların efsanesi burada doğmuş. Jason kendisine engelleri aşmak ve Altın Post’u ele geçirmek için yardım eden Medea ile orada tanışmış. Büyük bir vadinin dibinde olan Svaneti Bölgesindeki Büyük Kafkas Dağları’nın eteğinde yerleşik olan Mestia’ya da küçük bir tur  yapıyor ve otelimize  yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

2.Gün   Mestia – Ushguli – Mestia

Uzun sürelerden beri, iyi korunmuş Yüksek Svaneti bölgesi, Svaneti’nin simgesi olan kule-evlerin hakim olduğu, ortaçağ şehirlerinin olağanüstü görüntüsünü ile müthiş güzellikte dağ manzaraları sunmaktadır.Sabah, 2200 metre yükseklikteki Usguli Köyüne gitmek için 4×4 araçlarla hareket ediyoruz.Burası Avrupa’nın kalıcı olarak oturulan en yüksek yeridir. Svanların birçok kule-evleri ile tanınan ve Dünya Mirası Listesinde olan bu köyde yerel halk, dünyadan uzak oldukları için, doğal çevre ile uyum içinde yaşamakta ve geleneksel yaşam tarzlarını ile geleneklerini devam ettirebilmekteler. Bu kuleler ortaçağda işgalcilere karşı savunma amaçlı inşa edilmiş olup Svaneti köylerinin tipik yapısını temsil etmekteler. Onikinci yüzyıldan kalma Lamaria Köyü ve Kilisesinini geziyoruz ve sonrasında  Usguli’de bir evde öğle yemeği yiyoruz. Mestia’ya geri dönüyor  ve Mestia Etnografya Müzesinin geziyoruz. Yaylaların ortasında kaybolmuş bu vakur müze, Svaneti kiliselerinin hazinelerini, muhteşem ikonalarını, süslü el yazmalarını ve Gürcü kültürel gelişiminin zirveye ulaştığı dönem olan Ortaçağdan kalma kutsal ve değerli objeleri barındırmaktadır. Akşam yemeği, şehirde yerel müzik dinleyeceğiniz bir restoranda. Geceleme Mestia’da, otelimizde.

3.Gün                  Mestia – Zougdidi – Kutaisi

Sabah, kahvaltıdan sonra, Svaneti’nin muhteşem manzaralarını dolu dolu seyrederek, dinginlik ve rehavetin terketmekte olduğumuz dağların sertliği ile kestiği Zugdidi’ye doğru inişe geçiyoruz. Zugdidi’ye varışımızın ardından  Gürcü asaletinin sembolü Dadiani Sarayı geziyoruz. XIX. Yüzyıldaki Gürcü aristokrasisini anımsatan sarayda  Dadiani ailesine ait binlerce eşya burada sergilenmekte. Gürcistan’ın ikinci büyük kenti ve eski başkenti olan Kutaisi’ye doğru yola devam ediyoruz.  Varışta şehir ve vakit kalırsa Bagrati Katedrali gezileri (vakit kalmazsa bu gezi ertesi gün yapılacak). Akşam yemeği yerel bir restoranda, geceleme otelimizde.

4.Gün              Koutaïssi – Guelati – Ouplistsikhe – Gori – Tiflis

Sabah, 1106 yılında Gürcistan Kralı IV. David tarafından kurulan Guelati Manastırını ziyaret ediyoruz. XII ile XVII. Yüzyıllar arasında yapılmış belli başlı binaları, zengin bir mozaik ve duvar resmi koleksiyonunu barındırır. Birleşik Gürcistan’ın ilk Kralı olan Bagrat III tarafından XI. Yüzyılda, Kutaissi şehrinde inşa edilmiş olan Bagrati Katedrali’nin geziyoruz.Bu yapı Ortaçağ Gürcü mimarisinin bir başyapıtı olarak kabul edilir. Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Gürcistan’ın merkezinde yer alan Joseph Stalin’in doğum yeri olan Gori Şehrine doğru yola devam. Bahçesinde,Stalin’in doğduğu ev ve seyahat ettiği zırhlı vagonun bulunduğu Stalin Müzesinin ziyaret ediyoruz. İpek Yolu üzerinde bulunan ve Milattan önce ilk binyıllık dönemden beri gelişen ve Kafkasyada’ki en eski insan yerleşimlerinden biri olan, antik mağara kenti Uplistsikhe’ye doğru yola devam ediyoruz.  Burada mağaraları, şarap mahzenlerini (marani), geleneksel fırınları (thone), üç nefli bazilika, antik tiyatro ve tüneli görebilirsiniz. Gezi sonrası Tiflis’e hareket ve varışta otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

5.Gün   Tiflis – Misketa – Kazbegi

Sabah, kahvaltıdan sontra, Tiflis’e 20 km. mesafede bulunan, 337 yılında Hristiyanlığın Gürcistan’ın resmi dini ilan edildiği yer ve Milattan Önce III. Yüzyıldan, Milattan Sonra V. Yüzyıla kadar ülkenin başkenti olan Miskheta’ya hareket. Politik ve idari başkent Tiflis’e taşındıkdan sonra, Miskheta ülkenin ruhani ve önemli kültürel merkezlerinden biri olmaya devam etmiş. Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve XI. Yüzyıldan kalma SvetiskhoveliKatedrali ile VI.Yüzyıldan kalma Jvari Kilisesi gezileri. Öğle yemeğinden sonra, yol üzerinde, bir baraj gölünün kıyısında bulunan, XVII.ci yüzyıldan kalma surlarla çevrili ve 2 kilise içeren bir mimari kompleks olan Ananuri’yi ziyaret. Daha sonra, Gürcü Jvari Geçidinden (2395 metre) geçen askeri yolu izleyerek Kazbegi için hareket. Adını, on dokuzuncu yüzyılda Gürcistan’ın Rusya tarafından ilhakı sırasında, Büyük Kafkasya’dan ülkeye bu yolla girmiş olan Rus ordularından alır. Görüş netliğinin rahat olduğu bir günde 5047 metre yükseklikteki, ebedi kar ile taçlandırılmış ve Kafkasya’nın en yüksek üçüncü zirvesi olan Kazbek Dağı’nı görebiliceğiniz Kazbegi kasabasına varış. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

6 Gün    Kazbegi – Tiflis

Sabah, kahvaltıdan sonra, XIV. Yüzyıldan kalma Trinity Guerguetie Kilisesi’ni ziyaret için 4×4 araçlarla hareket ediyoruz.  Kazbek Dağının yamaçlarında, 2170 metre yükseklikte inşa edilen bu kilise, bölgenin en muhteşem anıtıdır. Daha sonra Tiflise doğru hareket ediyoruz. Tiflis, XIX. Yüzyıla kadar pazar yerleriyle kervanların birbirine karıştığı bir Doğu şehriydi. 1801’de Rusya’nın Gürcistan’ı kendisine bağlamasıyla Avrupa’ya açılmaya başladı. Şehrin eski bölümü, kaldırım taşı döşeli ve virajlı sokaklarını ve ahşap balkonlu güzel evlerini günümüze kadar gayet iyi korumuş. Gün boyu, başkenti yaya olarak keşfediyoruz: Terası şehrin güzel bir panoramasına hakim, XIII. Yüzyıldan kalma Metekhi Kilisesi; şehrin en eski sinagogu; IV. Yüzyılda Colchide’de yaşamış ve Gürcistan’da hristiyanlığı yaymış olan Aziz Nino’nun kutsal emaneti Kutsal Haç’ın korunduğu, gürcü ulusal kimliğinin kutsal yeri olan, Sioni veya Assompsiyon Katedrali; V. Yüzyılın sonunda, Tiflis’in kurucusu Kral Vakhtang Gorgassali tarafından inşa ettirilmiş ve adını Antchi Manastırındaki bir ikonadan alan, Tiflis’in en eski kilisesi olan Antchiskhati bazilikası gezileri. Antchiskhati Bazilikası birçok kez hasar görmüş ve XV ve XVII. Yüzyıllarda da binaya eklemeler yapılmış. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

7.Gün     Tiflis-İstanbul

Sabah, kahvaltıdan sonra,    teleferikle Narikala Kalesine çıkarak şehrin panoramik görüntüsünün seyri. Şehre doğru eski evlerin ve kükürt banyolarının bulunduğu mahallelerden geri dönüş. Ardından, ulusal bir hazine olarak kabul edilen Tiflis Devlet Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesinin gezileri. Öğle yemeğinden sonra, adını ortaçağ gürcü şairi Rustaveli’den alan ana cadde boyunca yürüyüş. XIX. yüzyılda açılan bu cadde boyunca cepheleri çok güzel pekçok resmi devlet binasını, dini yapıları, içinde bir tiyatronun da bulunduğu Tiflis’in en büyük sinemasını ve güzel mağazaları görebilirsiniz. Şehir merkezinde serbest zaman ve havalimanına transfer .Ucusumuzun ardından akşam ssatlerinde İstanbul Havalimanında yeni bir macerada görüşebilmek ümidi ile ayrılıyoruz. 

Gürcistan Turu

6 Gece 7 Gun

İki Kişilik Oda da Kişi Başı  899 Euro

Tek Kişi Farkı                            290  Euro 

  • Thy ile İstanbul/Batum /Tiflis /İstanbul parkurunda ekonomi sınıfı uçak bileti
  •  3* ,  4*ve 5* otellerde  6 gece  oda kahvaltı konseptinde  konaklama
  •  6 akşam yemeği
  • Programda yazan tüm geziler ve transferler
  • Zorunlu Seyahat Sigortası 
  • Öğle Yemekleri
  • Yemekler esnasında alınacak alkollu ve alkolsuz içecekler
  • Kişisel harcamalar
  • Seyahat Sağlık Sigortası