Nedir Bu Syka ?

“BİLGELİK” VARLIK BEREKET SEMBOLÜ İNCİRİN SERÜVENİ ;

Çeşitli kültürlerde zeytin, elma, üzüm gibi üstünde en çok durulan meyvelerden olan incir, “kutsal” olarak değerlendirilmiştir. İncir gelişmesi, yayılması yönüyle de üzüm ve zeytinle birlikte incelenmiştir . Meyvesi, ağacı, yaprağı ve sütüyle incir, mit dünyasından günümüze bütün kültürlerde varlık, yaşam, güç, verimlilik, bolluk-bereket,
bilgelik, aydınlık, cinsellik gibi pek çok simgeyi karşılamıştır. 

Bir Yunan mitinde Syka adlı bir periye âşık olan Dionysos sarhoş olduğu bir anda bu güzel periyi incir ağacına dönüştürür. Hintlilerin “Mahabharata Destanı”da Tanrılar Tanrısı Vishnu, ağaçlardan incir ağacı’dır. Buddha, incir ağacının altında aydınlanır. Âdem cennetten
dört nesne ile çıkar; bunlardan biri incir yaprağıdır. Âdem’le Havva çıplaklıklarını incir yaprağıyla kapatırlar. Tanrı, onlara yaprak verdiği için bu ağacı içi ve dışı yenen bir meyveye sahip olmakla ödüllendirir.

Yurt Dışı Turlarımız
Yurt İçi Turlarımız
Yurt İçi Turlarımız
Cruise Turlarımız
Fırsat Turlarımız
Fırsat Turlarımız

Peki Biz Kimiz ?

Gezginin kadını, erkeği, cinsiyeti yoktur… Yoldayken dünyayı duydum, dinledim, haklıyı haksızı, suçu, cezayı, geri kalmışlığı, gelişmişliği ve aslında bunların altında yatan derin anlamları öğrendim.
Ruhuma işleyen bu keşif tutkusu daha fazlasını yapmaya itti beni..
Okuduğum Okulları , Plazalardaki geçmişimi bir kenara bırakıp 2011 de Syka Turizm seyahat acentesini açtım.. Şimdi dünyanın tüm seslerini beraber dinlemeye davet ediyorum sizleri....
Yasemin Yılmaz

Başka Kimse Yok mu ?

1973 senesinde Bursa’da doğdum. 84-92 yıllarında Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra 92-97 yıllarında İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünden mezun oldum. Takip eden 97-98 senelerinde ise Shibusawa eichi’de, Tokyo’da ve Japonya’da dil öğrendim. Turizm Rehberlik kokartımı 1992 senesinde aldım. Özel ilgi alanlarım arasında budizm ,hinduizm, sintoizm,zenizm ve uzak doğu dinleri ve felsefesi ayrıca golf oynamak bulunmaktadır.
Gündoğan Güneş
Anadolu Sevdalıları birgün bir yerde mutlaka yollarımız kesişecektir. İşte o gün bayram olacaktır.
Nilgün Mazıcıoğlu
Eğitimimi İstanbul’da Galatasaray Lisesi, İstanbul Üniversitesi Fransız Edebiyatı bölümü ve Paris’te “Ecole du Louvre”da (Louvre Müzesi’nin sanat tarihi okulu) tamamladım. 1987’den beri Türkiye’de kokartlı profesyonel turist rehber olarak ülkemi Fransızca dilinde yabancılara gezdirmekteyim. 1991 yılından itibaren Dünya’nın muhtelif yerlerinde, farklı temalarda Türk, Fransız ve Belçikalı seyahat severlere yol arkadaşlığı yapmaktayım. Yıllar geçtikçe hem yurt içinde hem yurt ışında tur liderliği yaptım ve halen devam etmekteyim. Mısır, İtalya, İspanya, Belçika, Hollanda, Fas, Tunus’a özel bir ilgim olduğunu söyleyebilirim. Uzun yıllar Paris’te yaşamam sonucunda Fransa’nın bütün ölgelerini gezebilme fırsatım oldu, Fransa’yı da en az Türkiye kadar iyi bilirim. Paris’te yaşadığım yıllarda belgesellerde (Louvre Müzesi, Citizen Langlois, Noel Baba…) rejisörlük, orta (Les Lazuliens) ve kısa (La Vieille, Sous-sols…) filmlerde oyunculuk denemelerim oldu. Ayrıca tarih, sanat tarihi ve inler tarihi en büyük tutkularımdan. Bilgi yolunda yeni keşifler peşindeyim. Kültür turları yapmaktan, bildiklerimi paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.
Cenk Bulut
1964 yılında Elazığ'da doğdu. Eğitimini İstanbul' da Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı. 1985 yılında İngilizce ve Fransızca dillerinden lisanslı profesyonel tercüman rehber oldu. 1995 yılında Japonca dilinde de rehberlik yapmaya başladı. 2004 yılında İtalyanca öğrenerek İtalya'da şarap konusunda eğitim gördü. Aynı yıl enoturizm (şarap turizmi) konusunda çalışmalara başladı ve gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında birçok şarap temalı tura rehberlik yapmıştır. 2008 yılı Nisan ayında Londra Merkezli WSET (Wine and Spirit Education Trust) adlı dünyanın en büyük şarap eğitim kurumunun İngilizce olarak düzenlediği eğitimi başarıyla tamamlayarak Intermediate Certificate, aynı yılın Haziran ayında ise yine aynı kurumdan Advanced Certificate' i bulunmaktadır.Murat Yankı ayrıca Brighton Plumpton College Bağcılık Sertifikası sahibidir. Italya’da, Piemonte bölgesinde Torino’da şarapçılık öğrenim, görmüş olan Murat Yankı ayrıca AIS (İtalyan Sommelierler Birliği) in altın diplomasına sahiptir ve aynı birliğin Türkiye’deki üyesidir 2010 yılında Kapadokya Meslek Yüksekokulu Şarap Üretim Teknolojisi Bölümünde Dünya Şarapçılığı, Yemek Şarap uyumu dersleri vermiştir. 2009 Murat Yankı halen çeşitli üniversiteler ve kuruluşlarda uygarlık tarihi, dinler tarihi ve yeme içme tarihi konusunda dersler konferanslar vermektedir. Murat Yankı’nın bir kitabı ve çok sayıda yayınlanmış makalesi bulunmaktadır.
Murat Yankı
Deniz Yalav 1952'de İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi'nde başladığı ortaöğrenimini Gedikpaşa'da sürdürüp Sultanahmet Ticaret Lisesi'nde tamamladı. ODTÜ Sosyoloji bölümünde birkaç yıl okuduktan sonra ayrılıp 1979'da Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nda işe girdi. Turizm ve Yayın bölümlerinde çalıştığı yıllarda, Çelik Gülersoy'un konuklarını İstanbul'da gezdirerek rehberliğe ilk adımlarını attı. 1989'da Çelik Gülersoy'un kurduğu İstanbul Kitaplığı'nın kataloğunu hazırladı. Bir müddet profesyonel turist rehberliği yaptıktan sonra 1999'da Fest ailesine katılan Deniz Yalav, aynı zamanda Çelik Gülersoy Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olup, İstanbul Kitaplığı'nın kuruluşunda üstlendiği görevini bugün de sürdürmektedir.
Deniz Yalav