fbpx

Krallar ve Sahlar Ülkesi İran

Animizm, Mitraizm, Zerdüştçülük, Manişeizm, Parsilik, Musevilik, Hıristyan- lık, İslamiyet ve Şiilik mirasıyla dolu dolu Kralların ve Sahların Ülkesi İran.

Dünyanın en eski kentlerinden Yezd’de Zerdüştlerin asırlardır söndürülmeyen kutsal ateşi ve Sessizlik Kulelerini; bir zamanlar “dünyanın yarısı” olan İsfahan’ı ; Kaşan’ı Fin Bahçesi ve Bozorg Ağa Camisini ; şal, halı, kilim, tespih, çömlek, seramik, minyatür, ahşap kakma, mine, telkâri ve hat sanatlarının en güzel örneklerini ,Ahameniş İmparatorluğu’nun başkent Persepolis’i , Yezd’i , İsfahan Cuma Camisi’ni, İsfahan İmam Meydanını, Acem Bahçelerini, Tahran Gülistan Sarayını; müzeler kent Tahran’daki Milli Mücevherat Müzesini; İran’ın ruhu Meşhed’de Şiilerin en önemli ziyaret noktalarından İmam Ali Rıza Kutsal Alanı ‘nı göreceğiz.  

1. Gün      İstanbul—Şiraz

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde bilet ve gümrük işlemlerinden sonra Türk Havayolla- rı’nın tarifeli seferi TK 884 ile saat 21:50’de Şiraz’a uçuş. 2. Gün Şiraz Sabah yerel saat ile 01:05’te inişimizi takiben bizi bekleyen özel otobüsümüzle otelimize transfer oluyoruz. Sabah kahvaltsı ardından yapılacak şehir turumuzda; Nasir el mülk camii,Han Medresesi, Narenjestan Bahçesi, Kerim han kalesi, Vekil çarşısı, İrem Bahçesi ve Hafz’ın türbesi görülecek yerler arasındadır. Ziyaretler bitnce akşam yemeğini alıyoruz. Geceleme otelimizde . 

2. Gün    Şiraz

Sabah yerel saat ile 01:05’te inişimizi takiben bizi bekleyen özel otobüsümüzle otelimize transfer oluyoruz. Sabah kahvaltısı ardından yapılacak şehir turumuzda; Nasir el mülk camii,Han Medresesi, Narenjestan Bahçesi, Kerim han kalesi, Vekil çarşısı, İrem Bahçesi ve Hafz’ın türbesi görülecek yerler arasındadır. Ziyaretler bitnce akşam yemeğini alıyoruz. Geceleme otelimizde .

3. Gün      Şiraz—Yezd

Sabah kahvaltı sonrası otelden çıkış yapıyoruz ve Şirazı terk ediyoruz. Yezd kentne doğru güzergahımız üzerinde önce büyük Pers imparatorluğunun ritüel başkent olan Persepolis’i ve yakınında buluna Nakşı Rüstem isimli pers krallarının kaya mezarlarını ziyaret ediyoruz. 4. Gün Yezd – İsfahan Otelden alacağımız kahvalt ardından otelden çıkış yapıyoruz ve Yezd gezisine başlıyoruz. Yezd kent İranlı Zerdüştlerin merkezi olarak bilinmektedir. Günümüzü ilk önce Zerdüştlerin eskiden cenaze törenlerinin yapıldığı Suskunlar kulesi ziyaretyle başlıyoruz. Ardından Zerdüştlerin Ateş- kede dedikleri tapınakta bu kadim inanç hakkında enteresan bilgiler elde edeceğiz. Emir çakmak zaviyesinde bir kahve molası sırasında Yezd tatlıcılarından alışveriş yapıyoruz.

4. Gün     Yezd – İsfahan

Otelden alacağımız kahvaltı ardından otelden çıkış yapıyoruz ve Yezd gezisine başlıyoruz. Yezd kent İranlı Zerdüştlerin merkezi olarak bilinmektedir. Günümüzü ilk önce Zerdüştlerin eskiden cenaze törenlerinin yapıldığı Suskunlar kulesi ziyaretyle başlıyoruz. Ardından Zerdüştlerin Ateş- kede dedikleri tapınakta bu kadim inanç hakkında enteresan bilgiler elde edeceğiz. Emir çakmak zaviyesinde bir kahve molası sırasında Yezd tatlıcılarından alışveriş yapıyoruz. Hemez yakınımızda bulunan Kebir Camisini ziyaret edip Unesco dünya mirasının koruması altna geçen eski mahallelerde yürüyüş yapıyoruz. Öğle yemeğimizi Yezd’de alıyoruz ve İsfahan’a doğru hareket ediyoruz. İsfahan’a gelince otelimize transfer oluyoruz. 

5.Gün     İsfahan

Sabah kahvaltısı sonrası İsfahan şehir turu için otelden ayrılıyoruz. Şehir turumuz esnasında Unesco korumasında olan Safevi şahı I. Abbas tarafndan geniş bir saray ve botanik bahçeler komplek- sinin bir parçası olarak inşa etrilen Çehel Sutun Sarayı ve dünyanın en büyük meydanlarından biri olan Nakş-ı Cihan Meydanı, ve meydan içerisinde bulunan Ali Kapı Sarayı, Şah Abbas (İmam) Camii, Şeyh Lütullah camii geziliyor. Meydanın içerisinde serbest zamanımızda kafelerde ve el sanatları mağazalarında vakit geçiriyoruz.

6. Gün     İsfahan

İsfahanda ki ikinci günümüzde gezimizin ilk durağı dünya camileri arasında büyük önem taşıyan, UNESCO dünya mirası listesinde olan Cuma Camii görülüyor. Selçuklu kralları ve Nizam ül mülk mezarları ziyaret sonrası Zayandeh nehri üzerinde bulunan Si o Se pol köprüsü ve Hacu köprüsü görülecek yerler arasındadır.Ermeni mahallesinde 17. Yüzyılda inşaa edilen Vank Katedralını ziyaret ediyoruz ve ardından ak- şam yemeğini alabileceğimiz bir müze ziyaret daha son durak olarak yapıyoruz. Müzik müzesinde İran’ın yerel enstrümanlarıyla tanışıyoruz ve ardından müze yönetminin profesyönel müzik per- formansını zevkle izleyip, ardından otelimize transfer. Geceleme İsfahan’da otelimizde. 

7.Gün     Kaşan- Tahran

Sabah otelde alacağımız kahvaltıdan sonra otelden çıkış yapıyor ve İsfahan’ı terk ediyoruz. Yol üzerinde Kaşan kentnde ziyaretlerimiz, Fin bahçesi, Tabatabayi evi ve Ağa bozorg medresesini içerir. Kaşan’dan ayrılıp yolumuzu Tahran’a doğru devam ediyoruz.

8.Gün      Tahran

Kahvaltımızdan sonra şehir turumuza başlıyoruz. Şehit turu esnasında; milatan önce 5000. yıllara dayanan zengin tarihi buluntu ve eserleriyle İran Ulusal Müzesi, Unesco’nun da koruma altna almış olduğu Gülistan Sarayı ve Tahran pazarı görülecek yerler arasındadır. Tur sonrası otelimize yerleşme ve serbest zaman. Geceleme Tahran’da otelimizde.

9.Gün      Tahran- Meşhed

Sabah kahvaltı sonrası otelden çıkış yapıyoruz ve Azadi Meydanı anıtnı panoramik ziyaret ediyo- ruz ve hemen yakınında iç hatlara özel Mehrabad havaalanından Meşhed uçuşunu yapıyoruz. İran’ın başkentnden sonra ikinci metropolu olan Meşhed’e varınca ilk ziyaret edeceğimiz yer Tus kentnde büyük şair Firdevsinin mezarı ve Haruniye bukasıdır. Meşhed’e müracaat ediyoruz.Hz. Muhammed’in soyundan gelen 8. İmam Ali Rıza’nın türbesinin bu kente bunması Meşhed’i Büyük bir şii ziyaret merkezine dönüştürüyor. Bu görkemli türbe kompleksini ziyaret etkten sonra son akşam yemeğini güzel bir lokantada alıyoruz ve ardından İstanbula dönmek üzere havaalanına transfer oluyoruz.

10. Gün      Meşhed –İstanbul

Bilet ve gümrük işlemlerinin ardından Türk Havayolları’nın tarifeli seferi T TK889 ile saat 03:00’da İstanbul’a uçuş. Varışımız sabah 06:50 de olacak. Bir sonraki maceramızda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

İran’lı Arkeolog Rehber

Rana Sohrabi Eşliğinde 

Krallar ve Sahlar Ülkesi

İran Turu

01/ 10 Kasım 2019

Tur Ucreti

İki Kişilik Odada Kişi Başı : 1890 Usd 

Tek Kişi Farkı                         : 490 Usd

 • İstanbul-Şiraz—Meşhed –İstanbul arası Thy ile ekonomi sınıfı uçak biletleri
 • Yerel Havayılları ile Tahran– Meşhed arası ekonomi sınıfı uçak bilietleri
 • 8 gece 4 yıldızlı merkezi otellerde oda+ kahvaltı konaklama
 • 8 Akşam yemeği
 • Müze—Ören yerleri Giriş Ucretleri
 • Tüm Transferler & Ulaşımlar
 • Profosyonel Rehberlik Hizmetleri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Öğle Yemekleri
 • Yemekler esnasında alınacak alkolsüz içecekler
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Rehber & Şöför Bahşişleri
Sevgili Yolculuk Arkadaşlarım , Yeni bir haftaya çok güzel bir gezinin ardından tatlı bir yorgunlukla başladım. Bnede başta Rana Hanım olmak üzeretüm Syka Tour ailesine bu güzel gezi için teşekkür ederim.
Meral Ozer
Saglıkçı

Syka Tour 

0 212 662 10 45 / 0 530 266 86 67

info@sykatour.com

Yeşilköy İskele Caddesi No 1 Da 1 İstanbul

Tursab A 7107

error

Sosyal Medyada Bizi Takip Etmek İster misiniz ?

Facebook
Facebook
Instagram