Krallar ve Sahlar Ülkesi İran

Animizm, Mitraizm, Zerdüştçülük, Manişeizm, Parsilik, Musevilik, Hıristyan- lık, İslamiyet ve Şiilik mirasıyla dolu dolu Kralların ve Sahların Ülkesi İran.

Dünyanın en eski kentlerinden Yezd’de Zerdüştlerin asırlardır söndürülmeyen kutsal ateşi ve Sessizlik Kulelerini; bir zamanlar “dünyanın yarısı” olan İsfahan’ı ; Kaşan’ı Fin Bahçesi ve Bozorg Ağa Camisini ; şal, halı, kilim, tespih, çömlek, seramik, minyatür, ahşap kakma, mine, telkâri ve hat sanatlarının en güzel örneklerini ,Ahameniş İmparatorluğu’nun başkent Persepolis’i , Yezd’i , İsfahan Cuma Camisi’ni, İsfahan İmam Meydanını, Acem Bahçelerini, Tahran Gülistan Sarayını; müzeler kent Tahran’daki Milli Mücevherat Müzesini; İran’ın ruhu Meşhed’de Şiilerin en önemli ziyaret noktalarından İmam Ali Rıza Kutsal Alanı ‘nı göreceğiz.  

1. Gün      İstanbul—Şiraz

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde bilet ve gümrük işlemlerinden sonra Türk Havayolla- rı’nın tarifeli seferi TK 884 ile saat 21:50’de Şiraz’a uçuş. 

2. Gün    Şiraz

Sabah yerel saat ile 01:05’te inişimizi takiben bizi bekleyen özel otobüsümüzle otelimize transfer oluyoruz. Sabah kahvaltısı ardından yapılacak şehir turumuzda;  eski eserleri ve bozulmamış kent dokusuyla ayrıca çevresindeki bağlarıyla ve ünlü şaraplarıyla İran’ın en güzel ve en çok turist çeken şehirlerinden birisi olan Şiraz’da ,  Nasır el Mülk Camisi, Hafızın türbesi (Eski şairler mezarlığı),Şadi’nin Turbesi, Saray-ı Mosir (kervansaray), Narenjestan Bahçesi, Kerim Han Kalesi, Vekil Çarşısı,  Vekil Camii, Şah Cerag (Işıkların Şahi)  Türbesi, göreceğimiz yerler arasında. Akşam yemeğimiz ve gecelememiz Şiraz’da. 

3. Gün      Şiraz—Yezd

Kahvaltı sonrası otelimizden ve Şiraz’dan ayrılarak Persepolis’e hareket ediyoruz.  Öncesinde Nakş-ı Rüstem`uğrayacağız.bu arkeolojik alanın ardından  Persepolis’e geçiyoruz. Pers  İmparatorluğu ‘nun başkenti olan Persepolis, MÖ 6.yüzyıl sonlarına doğru Pers Kralı I.Darius (Dara) tarafından kurulmuştur. Darius’dan sonra tahta çıkan I.Serhas (Xerxes) ve Artakserkses (Ardaşir) şehri büyüterek harika anıtlarla donatmışlardır. Persepolis’in gezilmesinden sonra Pasargard antik kentine gidiyoruz. Akamenid Kralı  I.Darius’un (Dara) mezarı, tapınak ve Süleyman zindanını gördükten sonra UNESCO tarafından dünyanın en eski kasabalarından birisi kabul edilen Yezd’e hareket ediyoruz.  varışımızın ardından  Yezd gezisine başlıyoruz. Yezd kent İranlı Zerdüştlerin merkezi olarak bilinmektedir. Günümüzü ilk önce Zerdüştlerin eskiden cenaze törenlerinin yapıldığı Suskunlar kulesi ziyaretiyle başlıyoruz. Ardından Zerdüştlerin Ateş kede dedikleri tapınakta bu kadim inanç hakkında enteresan bilgiler elde edeceğiz. Emir çakmak zaviyesinde bir kahve molası sırasında Yezd tatlıcılarından alışveriş yapıyoruz. Unesco dünya mirasının koruması altna geçen eski mahallelerde yürüyüş yapıyoruz. Öğle yemeğimizi Yezd’de alıyoruz ve İsfahan’a doğru hareket ediyoruz. İsfahan’a gelince otelimize transfer oluyoruz. 

5.Gün     İsfahan

Kahvaltıdan sonra İsfahan’a hareket ediyoruz  . Yolumuzun üzerinde bulunan Meybod kasabasında; Narin Kalesi, Güvercin Kuleleri, Şah Abbas  Kervansarayı ve Tarihi Su Sarnıcını da görüyoruz. İsfahan’a varışta yapacağımız panoramik gezide şehrin dünyaca ünlü Hacu ve Siosepol köprülerini ziyaret edeceğiz.   Şehir turumuz esnasında Unesco korumasında olan Safevi şahı I. Abbas tarafndan geniş bir saray ve botanik bahçeler kompleksinin bir parçası olarak inşa etrilen Çehel Sutun Sarayı ve dünyanın en büyük meydanlarından biri olan Nakş-ı Cihan Meydanı, ve meydan içerisinde bulunan Ali Kapı Sarayını panoromik olarak geziyoruz  ve   Şah Abbas (İmam) Camii, Şeyh Lütullah camii ziyaret ediyoruz.  Meydanın içerisinde serbest zamanımızda kafelerde ve el sanatları mağazalarında vakit geçiriyoruz.

6. Gün     İsfahan

İsfahanda ki ikinci günümüzde gezimizin ilk durağı dünya camileri arasında büyük önem taşıyan, UNESCO dünya mirası listesinde olan Cuma Camii görülüyor. Selçuklu kralları ve Nizam ül mülk mezarları ziyaret sonrası Zayandeh nehri üzerinde bulunan Si o Se pol köprüsü ve Hacu köprüsü görülecek yerler arasındadır.Ermeni mahallesinde 17. Yüzyılda inşaa edilen Vank Katedralını ziyaret ediyoruz ve ardından akşam yemeğini alabileceğimiz bir müze ziyaret daha son durak olarak yapıyoruz. ardından otelimize transfer. Geceleme İsfahan’da otelimizde. 

7.Gün     Kaşan- Tahran

Sabah kahvaltı sonrası Tahran’a hareket ediyoruz Yolumuzun üzerinde  üzerinde İran yerel yaşantısını gözlemleyebileceğiniz ve UNESCO’nun da koruma listesinde olan ünlü Abiyaneh Kasabası’nda yer alan Moğollar zamanında yapılan Güzel Camiyi geziyoruz. Öğle yemeğini yolumuz üzerinde yerel restoranda alıyoruz. Öğleden sonra  Kaşhan’a hareket ediyoruz. Kaşhan gezimiz esnasında Tabatabei Evi, Sialk Tepeleri, Fin Bahçeleri Bürüjerdi Evini ve Bozork Ağa Medresesi göreceğiz. Kaşhan gezimiz esnasında Tabatabei Evi, Sialk Tepeleri, Fin Bahçeleri Bürüjerdi Evini ve Bozork Ağa Medresesi göreceğiz. Ardından  Tahran’a hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeğimiz Tahran’da. 

8.Gün      Tahran

Kahvaltımızdan sonra şehir turumuza başlıyoruz. Şehit turu esnasında; milatan önce 5000. yıllara dayanan zengin tarihi buluntu ve eserleriyle  Unesco’nun da koruma altına almış olduğu Gülistan Sarayı  ,  Mucevharat Muzesi ve Sadabat Sarayını göreceğiz. Gezilerimizin bitiminde  Tahran’dan  Meshed ‘e gitmek için havalimanına doğru devam ediyoruz. Geceleme Meshed ’de otelimizde.

09. Gün      Meşhed  

Bu gün tarih boyunca ipek yolu ve baharat yolu gibi kervan yollarının üzerinde uğrak noktası olan  Şii’ler için büyükönem arz eden  Meşhed ve çevresini gezeceğiz..  Kahvaltı sonrası otelden ayrılıyoruz. İllk ziyaretimizi  Meşhed’e  145 km’deki  mesageseki Nişabur’a  yapıyoruz. Bizler için önem arz eden 2 önemli  şahsiyet  Ömer Hayyam ile Mevlana’nın Hocası olarak bilinen Ferîdüddin Attâr Anıt Mezarlarını ziyaret ediyoruz. Ardından Şii’lerin ziyaretleri sonrası yarı hacı oldukları Meşhed’e geri dönüyor ve öğle yemeğimizi alıyoruz. Sonrasında aslında tarhte Horasan medeniyetinin başkenti olarak Tus şehrine gidiyoruz.   İranlı Şair Firdevsi ve  Selçuklu Devleti devrinin İslam âlimi, filozofu, mutasavvıfı ve müderrisi Gazali’nin türbe ziyaretlerini yapıp, Meşhed’e donuşte yerel bir restoranda akşam yemeğimizi alıp sonrasında oniki İmam’ın sekizincisi  olan  İmam Rıza  Türbesi ni ziyaret ediyoruz. Daha sonra havalimanına doğru yola çıkıyoruz. 

10. Gün  Meşhed – İstanbul

Bilet ve gümrük işlemlerinin ardından Türk Havayolları’nın tarifeli seferi T TK889 ile saat 03:00’da İstanbul’a uçuş. Varışımız sabah  06:50 de olacak. Bir sonraki maceramızda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

İranlı Sosyolog Yazar 

Shahzadeh Nilecem İgual

eşliğinde 

Krallar ve Sahlar Ülkesi

İran Turu

02 / 11 Kasım 2019

Tur Ucreti

İki Kişilik Odada Kişi Başı : 1890 Usd 

Tek Kişi Farkı                         : 490 Usd

 • İstanbul-Şiraz—Meşhed –İstanbul arası Thy ile ekonomi sınıfı uçak biletleri
 • Yerel Havayılları ile Tahran– Meşhed arası ekonomi sınıfı uçak bilietleri
 • 7 gece 4 yıldızlı merkezi otellerde oda+ kahvaltı konaklama
 • 7 Akşam yemeği
 • Müze—Ören yerleri Giriş Ucretleri
 • Tüm Transferler & Ulaşımlar
 • Profosyonel Rehberlik Hizmetleri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Öğle Yemekleri
 • Yemekler esnasında alınacak alkolsüz içecekler
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Rehber & Şöför Bahşişleri
Sevgili Yolculuk Arkadaşlarım , Yeni bir haftaya çok güzel bir gezinin ardından tatlı bir yorgunlukla başladım. Bnede başta Rana Hanım olmak üzeretüm Syka Tour ailesine bu güzel gezi için teşekkür ederim.
Meral Ozer
Saglıkçı