Taşın Dile Geldiği Coğrafya
Mardin & Midyat & Hasankeyf

Mardin

Taşın dile geldiği kent Mardin ‘ e ezan sesiyle kilise çanının birbirine  karıştığı taş sokaklara; Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice ezgilere zılgıtların eşlik ettiği ezgilere; Mardin, Midyat ve Süryani köylerine ; pek yakında sular altında kalacak olan eski Artuklu başkenti Hasankeyf…

1.Gün   İstanbul—Mardin

Siz değerli yolcularımız ile İstanbul Havalimanında saat 06:00 ‘da buluşmamızın ardından TK2674 sefer sayılı Thy uçuşu ile Mardin’e hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saatlik yolculuğumuzun ardından Mardin havalimanında transfer aracımız ile buluşuyoruz. Mardin Turumuzda  önceleri Süvari Kışlası olarak; sonra Vergi Dairesi Binası olarak kullanılan ve mülkiyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilen 2 katlı koruma altındaki bina Sabancı Vakfı tarafından restore ettirilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülen Sakıp Sabancı Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi ilk durağımız olacak.Sonrasında  Artuklu Sultanı Melik Nasreddin Artuk Aslan tarafından 13.yy da yaptırılan  Şehidiye Medresesini gezeceğiz. Yerel bir restoranda alacağımız öğle yemeğimizin ardından Zinciriye Medresesi, Ulu Cami, Latifiye Camisilerini göreceğiz. Daha sonra  bünyesinde bulunan eserlerin çeşitliliği ile de oldukça dikkat çekici olan Mardin Müzesinden sonra  Meryemana Kilisesi ve Kırklar Kilisesi’nin panoramik olarak göreceğiz. Mardin Kalesi’ne bakış ve Mardin Çarşısı’nda gezmizin ardından  Akşam yemeğini   yerel bir restoranda  alacağız. Geceleme otelimizde.

2.Gün  Mardin  -Savur—Dara Antik Kenti

Kahvaltımızdan sonra sabah erken saatlerde hem Protestan hem Süryani aynı zamanda Katolik kilisesine sahip Süryani köyü olan Kıllıt Köyüne gidiyoruz. Sonrasında Savur üzerinden  Süryani Kilisesinin önemli dini merkezlerinden biri olan Deyrulzafaran Manastırı , Yukarı Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yerlerinden birisi olan Dara Antik Kenti , yapımına Artuklular döneminde başlanan ve Akkoyunlular döneminde tamamlanan  Kasımiye Medresesi göreceğimiz yerler arasında . Akşam yememiz yörenin  kültürel zenginliği ve eğlence biçimlerini yansıtan Bagdadi Restoranda alıyoruz.  Geceleme otelimizde.

3.Gün   Mardin  -Midyat –Hasankeyf—İstanbul 

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltıdan sonra, Güngören Köyü yakınlarındaki Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı’nı ziyaret ediyoruz sonra  Midyat’ta taş işleme sanatının deha örneklerinden biri olan Konuk Evi ziyaret ediyoruz. Sonrasında Eski Midyat ve Midyat Çarşısı gezilerimizi yapıyoruz. Yerel bi restoranda alacağımız   öğle yemeğinden sonra merkezde yöreye özgü Telkâri ve Gümüş sanatının inceliklerinin sergilendiği Gümüşçüler Çarşısı’nda vereceğimiz serbest zamanın ardından yol üstünde  yöreye ait leziz tadı damağınızda kalacak Süryani şaraplarının fabrikasına (http://www.shiluh.com.tr/tr/ )  uğruyor alışverişimizi yapıyoruz. Hah (Anıtlı) Köyü’nde Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz ve Hasankeyf’e hareket ve Hasankeyf ören yerinin panoramik olarak gördükten sonra İstanbul’a dönmek üzere Batman havalimanına geçiyoruz.  TK2685 sefer sayılı uçuşumuz ile saat 19:50 de İstanbul’a doğru hareket ediyoruz. Saat 22:15 civarında İstanbul Havalimanında varıyoruz ve bir dahaki turumuzda görüşmek üzere ayrılıyoruz.

Taşın Dile Geldiği Coğrafya 

Mardin & Midyat   Hasankeyf

15 / 17  Kasım 2019

Tur Ucreti

İki Kişilik Odada Kişi Başı : 1.750 Tl  

Tek Kişi Farkı                         : 350 TL 

 • Türk Hava Yolları ile İstanbul – Mardin –Batman – İstanbul uçuşları biletleri,
 • Havalimanı vergileri ve harçları
 • 3 Gece 1. Sınıf otellerde oda +kahvaltı konaklama
 • 2 akşam yemeği,
 • Programda belirtilen tüm turlar ve  transferler
 • Kişisel harcamalar,
 • Programda bulunan yemekler sırasında alınacak içecekler,
 • Öğle Yemekleri
 • Müze Ören Yeri Girişleri
 • Bahsişler
 • Seyahat Sağlık Sigortası
Sevgili Gündoğan Bey ve Yasemin Hanım , Sizlere teşekkür ediyorum. İlginizden ve Hizmetlerinizden çok memnun kaldık. Herşey için Çok Teşekkür ederim.
ref
Sule Küre