Dünyanın Aynası Özbekistan
Turu

semerkand

Dünyanın aynası, Doğu’nun incisi ve asırlar boyunca tüccarların, gezginlerin uğrak noktası  Semerkand ve Orta Asya’nın din, ticaret ve bilim merkezi olan 2500 yıllık Buhara , Bir açık hava müzesi ve her adımı tarihin ayrı bir köşetaşı “Harzem Ülkesi’nin Gözbebeği” Hiva , Tarihi yapılar, kaleler, camiler, medreseler , “Bu dünya iki hükümdara yetecek kadar büyük değil” diyen Timur’un ülkesi… 

1.Gün      İstanbul Taşkent                                                                                                     

12/10/2019  Siz değerli yolcularımız ile1 Ekim saat 23:00 ’da İstanbul havalimanında buluşuyoruz ve 12 Ekim 2019 tarihinde saat 00:30 da TK38 sefer sayılı uçuşumuz ile Taskente uçuyoruz. Varısımızın ardından bizi bekleyen aracımız ve yerel rehberimiz ile buluşuyor ve sehir turumuza başlıyoruz.  Orta Asya’nın nüfus bakımından en büyük kenti olan Taşkent, eski Sovyet Cumhuriyetleri içinde de Moskova, St. Petersburg ve Kiev’den sonra dördüncü büyük kenttir. 1966 yılında yaşanan yıkıcı depremin ardından kent, büyük ölçüde yeniden inşa edilmiştir. Çok sayıda tiyatro, konser, sinema salonları ve üniversiteler bulunan Taşkent, Orta Asya’nın kültür başkenti sayılabilir. Şehir Sovyetler Birliği zamanında Orta Asya’nın Paris’i olarak nitelendirilmiştir. Taşkent’e varışımız ile birlikte havalimanında karşılanıyor ve yerel bir restoranda öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğleden sonra Taşkent’te bir şehir turuna çıkıyor ve şehri daha yakından keşfediyoruz. Bağımsızlık Meydanı, Şehir Çeşmeleri, Navoi Tiyatro Meydanı, Amir Temur Meydanı, Taşkent Metrosu, Taşkent Ulusal Sanatlar Merkez göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. Yerel bir restoranda alacağımız akşam yemeği ile birlikte otele geçiyoruz. Geceleme otelimizde.

2.Gün          Taskent                                                                                                                                 

13/10/2019  Kahvaltıdan sonra  Taşkent’i daha yakından tanıyacağımız şehir turumuz için otelden ayrılıyoruz. Özgürlük Meydanı, Özgürlük Anıtı, Ezgulik Ark’ı, Barak Khan Medresesi, Abdul Kasım Medresesi, Kaffas Shasi Anıtı, Din İşleri Başkanlığı’nda yer alan Hz. Osman devrinden kalan en eski Kur’an mushafı, Eski Şehir, Khasti İmam İslami Kompleksi, Şehir Müzesi, Dzhuma Cami bugünkü durak noktalarımız arasında yer alacaklar. Gezilerimiz sırasında yerel bir restoranda öğle yemeğimizi alıyoruz. Sonrasında ise Alisher Rakhimov misafirhanesinde geleneksel bir çay seremonisine katılıyoruz. Akşam yerel bir restoranda yemeğimizi alarak otele geçiyoruz. Geceleme otelimizde.

 3.Gün         Taşkent – Ürgenç – Hiva                                                                                    

14/10/2019 Erken saatlerde alacağımız kahvaltı sonrası havalimanına transfer ediliyor ve yerel havayolları ile Ürgenç’e hareket ediyoruz. Varışımız ile birlikte havalimanında karşılanarak Hiva’ya gidiyor ve şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Harzemşah Devleti döneminde kurulan şehrin yaklaşık 2000 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Toprak rengi ve kızılın hakim olduğu şehirde yaşayan insanlar binlerce yıllık geleneklerini hala koruyor ve taştan fırınlarda ‘nan’ denilen ekmeği pişiriyorlar. Söylenenlere göre: şehir soğuk ve lezzetli bir su çevresinde büyümüştür. Buna “Hiva” denilir ve günümüzde, şehrin eski kısmında bu kuyu görülebilmektedir. Çölde su arayan bitkin yaşlı adam, sopayla yere vurur ve orada bir kuyu bulur. Bunun üzerine sevinçle bağırdı ve sonraki sözleri “Hey Vah” idi. Sonra burada “Vah” şehri inşa edildi. Turumuz sırasında Ichan-Kala Arkeolojik Kompleksi, Muhammed Amin Khan Medresesi, Kunya-Ark Kalesi, Kalta Minor Kulesi, Tash-Hovli Sarayı, Pahlavan Mahmud Anıtmezarı ve Cuma Camisi gezeceğimiz yerler arasında olacaklar. Öğle ve akşam yemeklerimizi yerel restoranlarda alıyoruz. Geceleme otelimizde.

4.Gün  Hiva – Buhara                                                                                                               

15/10/2019 Kahvaltımızdan sonra  Buhara’ya doğru uzun bir yolculuğa çıkıyoruz. Yol üzerinde Amu Darya Nehri’ni görüyor ve Kızılkum Çölü’nden geçiyoruz. Yol üzerinde bir yerel restoranda öğle yemeğimizi alıyor ve Buhara’ya devam ediyoruz. Mâverâü’n-nehr’in çok sayıda şehri, kasabası, nahiyesi ve köyü olmasına rağmen bunların en gözde ve tanınmış olanı Buhârâ’dır. Müslümanlar buraya “Fâhire” (kıymetli/değerli) derler ve doğunun “Kubbetü’l-İslâm”ı olarak kabul ederler. Buranın İslâm âlemindeki yeri, Medine ve Bağdad gibidir. Şehir ve etrafı, burada yetişen âlim ve fâkihlerinin nûruyla aydınlanmış, en nadide yüce şahsiyetlerle süslenmiştir. Bölgenin en eski yerleşim birimlerinden biri olan Buhârâ, efsanelerle karışmış kadîm bir tarihe sahip olup, en-Narşahî’ye nazaran ilk sâkinleri Türklerdir. Buhara’ya varışımız ile birlikte otele geçiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

5.Gün  Buhara                                                                                                                                                   

16/10/2019 Kahvaltı sonrası Buhara’da tam günlük bir şehir turuna çıkıyoruz. Sadece kadîm tarihiyle değil, fizikî ve coğrafî yapısı; sanatsal ve mimarî dokusu; sûr ve kalesi; sulama kanalları; ekonomik, zıraî ve ticarî potansiyeli; köşk, saray ve pazarları ve yetiştirdiği âlim ve sanatkârları ile de her dönemde kendisinden söz ettiren Buhârâ, uzun yıllar Akhunlar, Göktürkler ve Türgişler gibi Türk devletlerinin hakimiyetinde kalmıştır. Mâverâü’n-nehr’in en önemli kültür ve medeniyet merkezi hâline gelen şehir, söz konusu devletlerin inhitat dönemlerinde yaşanan siyasî kargaşa ve otorite boşluğunda bile bu yapısını muhafaza etmiş, bölgede hüküm süren çoğu Türk kökenli mahalli hükümdarların veya beylerin idaresinde bölgenin en önemli şehirlerinden biri olma özelliğini sürdürmüştür. Orta Asya’da pişirilmiş çamurdan yapılan ilk yapı olan İsmail Samani Türbesi, Hz. Eyüb’ün topraktan asası ile su çıkarttığı Çeşme Eyüb Türbesi, Bolo-Hauz Camisi, yerel Pazar, Nadir Divan Bey Medresesi, Minaret Kalon, Kalyan Camisi, Miri Arap Medresesi, Buhara Hanlığı’nın merkezi Registan Meydanı ve Bahâeddin Nakşibend’in mezarı gezeceğimiz yerler arasında olacaklar. Şehir turumuz esnasında yerel bir restoranda öğle yemeğimizi alıyoruz. Nadir Divan Bey Medresesi’nde folklör gösterisi eşliğinde akşam yemeğimizi alıyoruz. Geceleme otelimizde.

6.Gün    Buhara – Semerkant 

17/10/2019 Sabah Semerkant’a doğru yola çıkıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve İpek Yolu üzerinde bulunması sebebi ile tarih boyunca önemli bir yere sahip olan Semerkant, ülkenin en eski ve üçüncü büyük şehridir. Cengiz Han veya Abbasiler gibi pek çok kültürün egemenliğinde kalmış, 14.yüzyılda Timur İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur. Bu dönemden şehrin merkezindeki Bibi Hamım Camii, Timur’un anıt mezarı Gur Emir gibi günümüze kadar kalmayı başaran önemli ve tarihi yapılar halen şehri süslemektedir. Geçmişin izleri sadece tarihi yapılarda değil, geleneklerde de devam etmektedir. Nakış, altın işlemeciliği, ipek dokumacılığı, bakır işlemeciliği seramik sanatı, oymacılık ve ahşap üzeri boyama halen devam eden önemli geleneklerdendir. Varışımız ile birlikte öğle yemeğimizi alıyor ve Semerkand’da şehir turuna çıkıyoruz. Semerkand’ın kalbi olan Registan Meydanı, meydanın etrafına yapılmış olan Uluğ Bey, Shir-Dor ve Tilla Kori medreseleri, Timur’un Moğol eşi Bibi Hanım adına yaptırdığı Bibi Hanım Camisi, Shakhi Zindeh Kompleksi göreceğimiz yerler arasında olacaklar. Akşam Semerkantlı bir aile evinde akşam yemeğimizi alıyoruz. Geceleme otelimizde.

7.Gün Semerkant – Taskent                                                     

18/10/2019 Kahvaltı sonrası milattan önce 500 senesinde Semerkant’ın kuzeyinde kalan bir yerleşim alanı olan Afrasiyab kazılarından çıkan eserlerin bulunduğu Afrasiyab Müzesi ve yerel pazar gezilerimizi yapıyoruz. Yerel bir restoranda öğle yemeğimizi alarak Semerkant’ı bir de kendi gözümüz ile keşfe çıkmak için serbest zaman ayırıyoruz. Sonrasında ise tren istasyonuna transfer ediliyor ve saat 17.00’de Afrosiyab Hızlı Treni ile Taşkent’e hareket ediyoruz. Saat 19.00’da varışımız ile birlikte istasyonda karşılanıyor ve yerel bir restoranda akşam yemeğimizi alarak havalimanına transfer ediliyoruz.

8. Gün Taskent – İstanbul                       

19/10/2019 Saat 02:40’ta Türk Hava Yolları’nın TK-371 sefer sayılı uçuşu ile İstanbul’a hareket ediyor ve saat 05:45’te varışımız ile birlikte yolculuğumuzun sonuna geliyoruz.

Gündoğan Güneş Eşliğinde

Özbekistan  Turu

12/ 19  Ekim  2019

Tur Ucreti

İki Kişilik Odada Kişi Başı : 2290 Usd 

Tek Kişi Farkı                         : 490 Usd

 • Thy ile İstanbul / Taskent / İstanbul arası ekonomi sınıfı uçak biletleri
 • Tashkent – Urgench arası ekonomi sınıfı uçak biletleri
 • Afrosiyab hızlı treni ile Semerkant – Taşkent arası tren bileti
 • Programda belirtilen sehirlerde 4 ve 5 yıldızlı otellerde oda kahvaltı konaklama
 • 7 Akşam yemeği
 • Programda belirtilen tum turlar
 • Programda belirtilen tum transferler
 • Turkce rehberlik hizmetleri
 • Her türlü kişisel harcamalar ve otel ekstraları
 • Şehir vergileri
 • Yurt dışı çıkış harcı (15 TL)
 • Rehber ve kaptan bahşişleri
 • Seyahat Sağlık Sigortası
Sevgili Yasemin bir güzel gezinin daha sonuna gelmek üzereyiz , Bu güzel organizasyon için sana bu zorlu gezinin zevkli ve kolay geçmesi için emeğini ve zamanını esirgemeyen Sevgili Gündoğan Bey'e uyumlu ve zevkli zamanlar geçirdiğimiz değerli yol arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Yeni gezilerde sağlık ve mutlulukla buluşmak üzere hepinize şenlikler dilerim.
Emine Isın Ezen