fbpx

Büyük Güney Amerika
Peru & Bolivya & Şili
Salar Uyuni - Amazonlar
17 Haziran / 07 Temmuz 2020

Peru Bolivya Şili Turu

 

.Gün  17 Haziran 2020    İstanbul—Lima

Siz değerli misafirlerimiz ile 02:00 da İstanbul Havalimanı Dış Hatlar terminalinde ki buluşmamızın ardından Ar France Havayollarına ait   AF1391 sefer sayılı uçuş ile saat 04:15 ‘ de  hareket ediyoruz.  Sabah 06:55 sularında Paris’ e varışımızın ardından yaklaşık 3 saatlik aktarma süremizden sonra yerel saat ile 10:30 ’da Lima’ ya Hareket diyoruz ve 12 saatlik uçuş süremizden Peru’nun başkenti Lima’ya  yerel saatle 16:00 ‘da varıyoruz.   Gümrük ve Pasaport işlemelerimizden sonra yerel rehberimiz ve aracımız ile buluşup dinlenmek üzere otelimize geçiyoruz. Geceleme otelimizde.

2.Gün 18 Haziran 2020 Lima 

Kahvaltı sonrasında bu büyüleyici şehri gezmeye başlayacağız. Peru’nun başkenti olan tarihin şekillendirdiği bu şehirde Francisco Manastırı’nın antik mezarlarını ziyaret ediyoruz. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Lima’nın tarihi merkezinde 16. Yüzyıl’dan beri var olan kolonyal yapıların da yer aldığı Mayor (Ana Meydan), Hükümet Sarayı, Belediye Binası, Katedral’i ziyaret edeceğiz. Nautica Restoranda okyanus üzerinde deniz ürünleri yiyebileceğimiz lokal bir restorana gidiyoruz. Yemekten sonra dinlenmek için otelimize geçiyoruz. Geceleme otelimizde.

3.Gün 19 Haziran 2020 Lima—Nazca

Sabah hareket saatimiz sabah: 05:30. otelimizde alacağımız kahvaltımızı takiben, (Bu kahvaltı paket servisi şeklinde olabilir ), yolculuğumuz başlıyor. Liam şehir merkezinden PANAMERICAN Karayolunu takip ederek, Güney Peru bölgelerine seyahatimizde Pasifik Okyanusu kıyılarını takip ediyoruz. ÇÖL coğrafyasına ulaşıyoruz. Yaklaşık 4 saat sürecek bir yolculuktan sonra, PARACAS kentine ulaşıyoruz. UNESCO dünya mirası listesindeki Paracas Milli Parkı gezimizi, deniz kıyısındaki bu şirin kentten başlatacağız Kent Limanından JET-BOT ile ISLA BALLESTAS adalarına 2 sürecek bir tura katılıyoruz. (Bu tutumuz JET motorlu teknelerle yapılmakta olup tekneden inilmeden ziyaretler yapılıyor ) Tekneden iniş yapmadan, bir gezi yapılacak, kıyıdan 45 dk açıkta yer alan kayalıklarda yaşayan binlerce deniz kuşu, fok, denizaslanı göreceğiz. Burası Peru’nun GALAPAGOS u olarak biliniyor. Turumuzdan sonra, tekrar Paracas ´a dönüyoruz. Daha sonra vakit kaybetmeden Huachahinca Vaha sını ziyaret için duracağız. Öğlen yemeği yerel bir restoranda alınacaktır. Öğleden sonra NAZCA ‘ya doğru yola çıkacağız. Yaklaşık 3 saat sonra NAZCA kentine ulaşacağız , geceleme otelimizde.

4.Gün  20 Haziran 2020     Nazca –Lima

Sabah erken saatlerde,  NAZCA havalimanına geçiyoruz. CESNA tipi 4 kişilik uçaklarla NAZCA ÇİZGİLERİ üzerinde uçuş yapacağız. Uçuşlu turumuz 35 dakika sürmektedir.Grup üyeleri uçuş sonrası sertifika alacaklardır. Bu eşsiz anıyı belgelendirmiş olacaklardır. Grup olarak bu küçük havalimanına gittiğimizde, uçuşlar 4 er kişilik sıra ile yapılacaktır. Nazca Çizgileri, Güney Peru’daki Nazca Çölü’nde bazı canlı biçimlerini ya da çeşitli geometrik biçimleri betimler tarzda yere çizilmiş, bazıları kilometrelerce uzunlukta olan çizgilere verilen genel addır. Çizgilerin çizildiği ya da kazındığı zemin, demiroksitin gri rengini kazandırdığı çakıllarla kaplıdır Tüm grup üyeleri uçuşlarını tamamladıktan sonra NAZCA ‘dan ayrılacağız. Yeniden başkent LİMA ‘ya kara yolculuğumuz başlıyor .7 Saat sürecek bir yolculuktan sonra LİMA ‘ya ulaşıyoruz. Geceleme otelimizde.

5.Gün 21 Haziran 2020      Lima -Puerto Maldonado

 Sabah saatlerinde havalimanına gidiyoruz Buradan Yerel hava Yolu ile AMAZON ormanlarını kenti olan Puerto Maldonado’ya UÇAK ile yolculuğumuz olacak, yolculuğumuz 1,5 saat sürecektir.Varışa istinaden havalimanında karşılanıyor ve küçük bir nehir limanı olan Capitania’ya transfer oluyoruz.[ Yanımıza 2 gece boyunca yeterli olacak kadar Valiz almalıyız- Fazla valizleri taşımak Uygun değildir- Fazla olabilecek eşyalarımızı Limana gelmeden yerel acentamızın Muhafaza odasına emanet edebileceğiz ] Daha sonra , motorlu tekne ile yola çıkıyor ve Madre de Dios Nehri’nde gerçekleştireceğimiz yolculuğumuza başlıyoruz. 45 dk Yolculuk devam ettikçe, capibaralar, kaymanlar, kaplumbağalar, balıkçıllar, karabataklar ve daha pek çok hayvan türünü gözlemleme şansı elde edeceksiniz. Yolculuğun sonunda, lodgelarımıza varıp girişimizi yapıyoruz.Odalarımıza yerleştikten sonra, kısa dinlenmeyi takiben , hava kararırınca – TİMSAH izleme turu yapacağız.Cocha Caiman isimli küçük göle gidecek ve burada siyah kayman ve beyaz kaymanların ( Kayman yani Küçük TİMSAH )birçok örneğini görebileceğiz. ve turun bitişini takiben otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama lodgeumuzda.

6.Gün 22 Haziran 2020 Puerto Maldonado – Tambopata – Sandoval

Erken Kahvaltı sonrası tam gün sürecek  , Tambopata Milli Parkı turumuz yapmak üzere nehirde kanolar ile yolculuğumuz başlıyor, Sandoval Gölüne ulaşıyoruz, Amazon Yağmur ormanları doğal yaşamını yerinde inceliyoruz. Öğlen yemeği için yeniden otelimize dönüyoruz, yemek sonra yeniden kanolarımızla Göle ve nehre çıkıyoruz, renkli papağanlarda göreceğimiz vahşi yaşam örnekleri arasında. Shringo bölgesinde gözetleme Kulesi de ziyaret edilecek. Tur bitimi otelimize dönüş ve serbest zaman. Akşam yemeği için oteldeyiz, Geceleme otelimizde.

7.Gün 23 Haziran 2020 Puerto Maldonado – Cusco

 Kahvaltımızdan sonra odalarımızı boşaltıyor ve havalimanına  doğru yola çıkıyoruz. Yerel Havayolları ile Cusco’ya hareket ediyoruz.  Varışımızın akabinde bizi bekleyen aracımız ile Inkalara yıllarca başkentlik yapmış çok tarihi bir şehir olan Cusco turumuza başlıyoruz. Cosco’da Dar arnavut kaldırımlı sokakları ve İspanyol koloniyel tarzında yapılmış balkonlu binalar, şehre çok hoş ve estetik bir hava katıyor. Göreceğimiz yerler arasında  Güneş Tanrısı İnti adına yapılan Coricancha Güneş Tapınağı , çevresinde bir çok yerel lezzetler ve müzikler sunan restaurantlar, hediyelik eşya dükkanları ve cafelerin bulunduğu   , tarihi meydan  Cusco Plaza de Armas bulunuyor. Akşam yemegi  yerel bir restoranda ve geceleme otelimizde.

8.Gün    24 Haziran 2020     Cusco – Intıraymi  Festival

Sabah otelimizde alacağımız kahvalt sonrasında siz değerli gezginlerimiz ile sıra- dışı bir festvali izlemeye gideceğiz; İnt Raymi (Güneş Festvali). İnanışlarını ve günlük yaşamlarını gökyüzü olayları ile şekillendiren İnkalar için en önemli kutlama, hasat zamanının hemen sonunda gerçekleşen İnt Raymi Festvali dir. Festval, hasatla sağlanan bereketn bir kutlaması ya da ürün o yıl için yeterince iyi değilse bir sonraki yılın daha iyi olması için yapılan dinsel bir ayindir. İntRaymi Festvali, Cuzco kentnde bulunan antk Sacsayhuaman kompleksinde gerçekleşiyor. Kelime anla- mı “Güneşin yeniden dirilişi” olan İnt Raymi’nin kökeni günümüzde kullanılmayan Quehva dilin- den geliyor. Öğle yemeğimizi Lunch Box olarak alacağız. Sacsayhuaman ise, Cusco şehrinin hemen yakın çevresinde bulunan İnka kalesi harabeleridir. Şehir merkezinin yaklaşık 3 km dışındadır. Bu tesisle ilgili en ünlü teori, kalenin şehre en tehlikeli girişi korumasıdır. Gerçekten de, İspanyolların istlasında yüzlerce savaşcı kendisini bu duvarlarda tahkim etmiştr. İspanyolların bu istlası boyun- ca ve depremlerle, kale kısmen tahrip olmuş ve böylelikle bugüne üçte biri kalmıştr. Sacsayhuaman, düşmana karşı sadece kuvvetli bir savunma göstermemiş, aynı zamanda İnkaların güç ve enerjilerini de kanıtlamıştr. Bu muhteşem festvali izleme deneyimimizden sonra akşam yemeği ve konaklama için şehre dönüş yolculuğumuz başlayacak.

9.Gün 25 Haziran 2020     Cusco—Machu Picchu 

Sabah erkenden otelimizde alacağımız kahvaltı ardından Kutsal Vadi boyunca müthiş manzaralar eşliğinde devam edeceğimiz  turumuza başlayacağız. Sabah eski bir pazar yeri olan Pisac’a uğrayacağız. Civardaki köylerden gelen yüzlerce satıcı sayesinde hem pazar hem de pazarcılar bizlere çok renkli görüntüler verecekler.Öğle yemeğimizi yol üstünde bir lokal restoranda alıp  İnka kalıntıları ile ünlü olan Ollantaytambo’yu göreceğiz. Daha sonra Vistadome Treni 120 km uzaklıktaki Aguas Calientes’e hareket edeceğiz.  Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

10. Gün 26 Haziran 2020  Machu Picchu-Cusco 

Sabah cok erken saatlerde alacağımız kahvaltıdan sonra yola çıkıyoruz. Güney Amerika’nın en ünlü ve en etkileyici ören yeri olarak tanınan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan Machu Picchu’ya ulaşacağız.  Amerika’ya gelen conquistador dediğimiz İspanyol istilacıların yüzyıllarca bulamadığı, efsanelere konu olan kayıp şehir Machu Picchu, 1911’de Amerikalı arkeolog, kaşif ve politikacı Hiram Bingham tarafından keşfedildi. Nefes kesici manzaralar sunan büyüleyici Machu Picchu, XV. yüzyılın ortasında İnka Pachacutec tarafından bir dağın tepesinde kurulup, son İnkalar’ın sığınağı olmuş. . Bu büyüleyici yerin mükemmel bir maneviyatın olduğu İnkalarca söylenir. Bu eşsiz maneviyata şahit olduktan  Trenle Ollantaytambo ya donusumuzden sonra alternatif bir güzargahtan Cusco’ya döneceğiz. Akşam Yemeği ve konaklama otelimizde.

11. Gün 27 Haziran 2020 Cusco – Puno – Uros Adası – Puno

Erken hareket ederek, Cuzco-Puno arasındaki Altiplano yüksek yaylasında yolculuk. Bu yolculuk esnasında aynı familyaya ait lama, vikunya ve alpaka sürülerinin koşuştuğu vahşi bir doğanın unutulmaz manzaralarını seyredip, çömlekçilik ve dokumacılık yapılan bir köyde mola vererek farklı bir yaşam tarzını gözlemleyebileceksiniz. Cuzco’nun 150 kilometre güney doğusunda, 4312 metre ile bu yolun en yüksek noktası olan La Raya üzerinden geçerek seyahatin en yüksek rakımına ulaşmış olacaksınız. Bolivya ve Peru’nun paylaştığı 3800 metre yükseklikteki Titicaca Gölü’nün kıyısında bulunan Puno’ya varışı takiben, göl manzarasına hakim otelimize yerleşme ve öğle yemeği. Bolivya ve Peru’nun paylaştıkları Titicaca Gölü, efsaneye göre İnka İmparatorluğu’nun kurucuları Mama Ocllo ve Manco Capac’ın geldikleri yerdir. Dünyanın en yüksek gölü olarak bilinen Titicaca’daki tekne gezisinde, Uros Kızılderililerin yaşadıkları “tottora” adlı sazdan yapılan yüzen adaları ve yine yerlilerin sazdan olan küçük evlerini, tekneleri ile nasıl balıkçılık yaparak ve avlanarak yaşamlarını sürdürdüklerini görme imkanımız olacak. Tottora sazından yapılan bir sandal gezisinin ardından akşamüstü Puno’ya dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

12.Gün 28 Haziran 2020     Puno – Copacabana – Güneş Adası – La paz 

Sabah, gümrük işlemleri için önce Peru sınırında bulunan Kasani’ye hareket edip sonra Bolivya ve Peru’nun paylaştıkları Titicaca Gölü’nün Bolivya tarafındaki Copacabana şehrine doğru yola devamediyoruz. . Titicaca Gölü’ndeki yerlilerin en önemli dini merkezi olan Güneş Adası’na Copacabana’dan hızlı tekne ile geçiş. Efsaneye göre Manco Capac’ın Güneş Tanrısı İnti tarafından büyütüldüğü yer olduğu için yerel mitolojide büyük önem taşıyan Güneş Adası gezisi esnasında eski İnka Sarayı Pilkokaina, Güneş Tapınağı, 200 basamaklı İnka Merdiveni, Yumani Bahçeleri, sonsuz gençlik getiren Kutsal Pınarı görebilirsiniz. Bu güzel adada öğle yemeğinden sonra, tekne ile Bolivya’nın en önemli katolik hac yeri olan Copacabana’ya dönüş ve renkli ana meydanında yükselen tanınmış kolonyal kilisesi “la Candelaria” yı ziyaret. Bu kilise, Bolivya’nın koruyucusu

ve mucize yarattığına inanılan Morena Meryem Anası’na ithaf edilmiş. Copacabana gezisinin ardından, panoramik yoldan ve köprü bulunmadığı için yerli halk tarafından kullanılan feribotla Tiquina Boğazı’nı geçerek otobüsle La Paz’a doğru hareket. Akşamüstü Bolivya’nın hükümet merkezine varış. Huayna Potosi (6094 metre) ve Nevado Illimani (6460 metre) dağlarının arasındaki Chuquiago Marka vadisinde, 3660 metre yükseklikte kurulmuş şehir merkezindeki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

13.Gün  29. Haziran 2020 La Paz

Dağların yamaçlarında, yaklaşık 1000 metre yüksekliğe kadar yapılan binalarla atipik bir topografiye sahip şehir, son derece şaşırtıcı bir görüntü sergilemekte. “Barış” anlamına gelen dünyanın en yüksek başkenti La Paz turu için hareket. Hükümet Sarayı, ön cephesi yerli motiflerle dekore edilmiş barok San Francisco Kilisesi ve San Francisco Meydanı, Ulusal Kongre Binası ve Katedral’in bulunduğu kentin ana meydanı Plaza Murillo gezilerinden sonra, Kolomb öncesi altın ve gümüş takılarının sergilendiği “Metales Preciosos” değerli metaller müzesi ziyareti. Tüm La Paz’ı ayaklarınızın altında göreceğiniz nefes kesen bir teleferik gezisi. 2014 yılında kullanıma açılan ve aşağı şehir olan kent merkezi ile 4100 metredeki yukarı şehir El Alto’yu birbirine bağlayan “Mi Teleferico”, dünyanın en yüksek ve en uzun teleferik sistemi olarak tanınmakta. Yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, kentin 15 kilometre uzağındaki ay vadisi anlamına gelen Valle de la Luna’ya hareket ve erozyon’un yonttuğu garip jeolojik kireç oluşumları arasında gezinti. La Paz’a dönüş ve kurutulmuş hayvan, çeşitli otlar ve muska gibi büyü malzemelerin satıldığı “Mercado de las Brujas” adlı şaşırtıcı Cadılar Pazarı ve el sanatları dükkanlarının bulunduğu Sagarnaga sokağında gezinti. Pazarda serbest zamanın ardından otele dönüş. Akşam yemeği folklorik gösteriler eşliğinde yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

14.Gün  30 Haziran 2020 La Paz – Uyuni

Sabah, El Alto’da bulunan havalimanına transfer. Bolivya’nın güneybatısında bulunan ve Salar de Uyuni’nin giriş kapısı olan Uyuni’ye uçuş. Yerel bir restoranda kahvaltının ardından, Tunupa olarak da adlandırılan Salar de Uyuni’nin keşfi için 4×4 arazi araçlarıyla hareket. Uyuni’nin hemen dışındaki “Cementerio de los Trenes” de mola. İlginç görüntülere sahip bu tren mezarlığında bir zamanlar gümüş, tuz ve yolcu taşımacılığı için kullanılan, sessizliğin içerisine sürgüne terkedilmiş, paslanmakta olan sayısız buharlı lokomotif ve vagon görebilirsiniz. 12.000 km² alanıyla dünyanın en büyük tuz gölü Salar de Uyuni, güneybatı Bolivya’nın büyük bir kısmını kaplayan tarih öncesi bir iç denizin parçasıydı. Bu devasa tuz rezervi, 10 milyar ton olarak belirlenmiş. Uyuni’nin tuzu kalıplar halinde kesilerek inşaat malzemesi olarak kullanılabilmekte. 2 ila 10 metre arasında değişen kalın tuz kristalleri tabakası ile eşsiz Salar de Uyuni uzaydan görülebilen tek parlak nokta. Yalnızca sıradağlar ve gökyüzü tuz gölünün sınırlarını oluşturmakta. Yağmur mevsiminde 5-20 cm arası bir su tabakası ile kaplı olan çöl Dünya’nın en büyük aynasına dönüşerek çok özel görüntüler sergilemekte: zaman zaman ufuk çizgisini ayırt edebilmek imkansız olmakta. Burada radyasyon ve diğer şaşırtıcı tabiat olaylarından dolayı serap ve optik efektler oluşmakta. Gökyüzünün suda yansımaları ile oluşan hayali manzara ve atmosfer adeta büyüleyici ve nefes kesici olabilmekte. Gölün ortasında bulunan balık şeklindeki, dev kaktüslerle kaplı Incahuasi adası gezisi. Su örtüsünün seviyesinin uygunluğuna göre ulaşılabilen adada, piknik şeklinde öğle yemeği. Gezi esnasında tuz elde etme işlemini görebilirsiniz. Salar de Uyuni’nin ortasında büyüleyici gün batımını seyrettikten sonra tuz otelimize yerleşme. Tuz gölü üzerinde ilginç bir görüntü ortaya çıkaran otelin zeminleri, duvarları, mobilyaları ve çoğu eşyası tamamen tuzdan yapılmış. Odalar, tuz üzerinde oyulmuş Aymara Kızılderilileri’nin Astroloji unsurları ile dekore edilmiş. Salar de Uyuni’yi oluşturan tuz, lityum ve diğer minerallerden oluşan doğal malzeme kullanımı, yapının şekli kadar önemli. Bu unsurlar yapıya bir ekolojik ve biyoenerjik özellik vermekte. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

15.Gün        01 Temmuz 2020      Uyuni – Eduardo Avaroa Milli Parkı /Kuzey Lipez 

İki gün boyunca, Uyuni’den Bolivya’nın en güneybatı ucuna kadar uzanan Ruta de la Joyas yani And’ların mücevherler yolunu takip edeceğiz. Kahvaltının ardından, Kuzey Lipez bölgesindeki jeolojik ve ornitolojik çeşitliliğiyle tanınan Eduardo Avaroa Milli Parkı’na doğru yola çıkış. Yolculuk esnasında, manyetizma nedeniyle dış iletişim olmadığı için, kayalık oluşumlar ve sönmüş volkanlar ile neredeyse ıssız bir çöl manzarasına rastlamak mümkün. Kahverengi ve bej tonları ile Paseo del Leon kanyonunun dibinde erozyonla oluşmuş çok sayıdaki sığınak ve yumuşak volkanik kayanın şaşırtıcı şekilleri ile “yareta” adlı yemyeşil çalı bitkilerinin görüntüsü ilginç ve güzel bir karşıtlık oluşmakta. Daha batıdaki Şili sınırında, bölgenin tek aktif yanardağ olan Ollagüe’nin fümerolleri açıkça görülebilir. Daha sonra karşımıza, deniz seviyesinden 4000 ila 4500 metre arası bir yükseklikte bulunan ilginç renkli küçük göller çıkacak: her biri farklı renkte olan Cañapa, Hedionda, Chiar Khota, Honda ve Ramaditas adlı bu göller, etkileyici volkanik koniler ile çevrilmiş ve bazıları kuş kolonilerine ev sahipliliğini yapmakta. Kahverengi, bej, kırmızı, portakal ve sarının tüm nüansları taşıyan büyük Siloli çölüne varınca buradaki dağların ve kum tepelerinin oluşturduğu manzaralara hayran kalacaksınız. Örneğin, rüzgârın aşındırmasından dolayı taşlaşmış ağaca benzeyen, Siloli çölünün en ünlü kayası, yaklaşık 7 metre yüksekliğindeki “Arbol de Piedra” yani Taş Ağaç’ını görebilirsinz. Son olarak, Bolivya’nın büyük doğal güzelliklerinden biri olan Laguna Colorada’nın keşfi. “Kırmızı Lagün” olarakta adlandırılan göl, suların yüzeyindeki tortu ve çeşitli yosun pigmenti nedeniyle kızıl bir renk almış. And’ların yuvası olarakta adlandırılan göl, üç flamingo türü, değişik kuşlar ve tehlikedeki bazı memeli türleri için önemli bir yaşam alanı teşkil etmekte.   Akşam yemeği ve geceleme çölün ortasında yer alan, taş ve volkanik kumlar ile inşa edilmiş otelimizde.

16.Gün      02 Temmuz 2020    Eduardo Avaroa Milli Parkı /Güney Lipez – San Pedro      de Atacama (Şili)

Sabah Güney Lipez bölgesi ile Eduardo Avaroa Milli Parkı gezisine devam. İlk olarak, yoğun jeotermal aktivitesiyle “sabahın güneşi” anlamına gelen Sol de Mañana’nın keşfi. Bu alan, her boyda yüzden fazla kaynayan çamur havuzu, sülfür kaynağı ve buhar püskürten yer çatlakları ile hatırlanır. Polkes’de, gerçek dışı bir ortamda, sıcaklığı 28-30 derece arasında değişen mineral yüklü termal sularında yüzme imkanı. Daha sonra, garip kaya oluşumlarından dolayı İspanyol ustanın resimlerini anımsatan ve Dali olarak adlandırılan çölden geçerek, yeşil göl anlamına gelen olağanüstü güzellikteki Laguna Verde’ye doğru yola devam. İçerisinde bulunan yüksek oranda bakır çözeltisinden dolayı göle hakim olan yeşil renkten adını alan Laguna Verde, 5916 metreye ulaşan zirvesi ile Liancahur Yanardağı’nın eteklerinde, 4.300 metre yükseklikte bulunan konumuyla dünyanın en yüksek gölleri arasında yer almakta. Ayrıca lagünün rengi, yüksek derecede mineral içerdiği için sihirli bir şekilde koyu yeşilde çarpıcı bir zümrüt rengine doğru değişmekte. Sınırı geçme işlemlerinin ardından, 2438 metre yükseklikte bulunan, Şili’nin arkeolojik anlamda başkenti San Pedro de Atacama’ya doğru yola devam. Atacama Çölü’nde yer alan gerçek bir vaha olan San Pedro de Atacama, 1450 yılında İnkaların, 1536 yılında ise İspanyolların egemenliği altına girmiş. XIX. yüzyılda bölgede yaygınlaşmaya başlayan bakır endüstrisiyle ticaret alanında öne çıkmaya başlayan San Pedro de Atacama, günümüzde ise, kerpiçten evleri ve dar toprak yollarıyla, Şili’nin arkeoloji ve turizm merkezi haline gelmiştir. Otele yerleşmenin ardından San Pedro de Atacama’nın keşfi. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

17. Gün 03 Temmuz 2020                       San Pedro de Atacama /Atacama Tuz Çölü – Toconao 

Kahvaltının ardından, 3000 kilometrekarelik geniş alanıyla Şili’nin en büyük tuz çölü olan Salar de Atacama’ya doğru hareket. Denizden 2500 metre yükseklikte bulunan Salar de Atacama, dünyanın en kurak çölü olarak bilinen Atacama Çölü’nün tam ortasında yer almakta. Bu sebeple, oldukça kuru ve pussuz bir havaya sahip olan Salar de Atacama’da, 70 kilometre ötede bulunan tuz çölünün diğer ucunu görmek mümkün. Tuz çölünün altında ise, oldukça kalın bir tuz tabakasıyla örtülü bir tuz gölü bulunmakta. Salar de Atacama aynı zamanda, And, Şili ve Jame’s olmak üzere 3 flamingo türüne ev sahipliği yapmakta. Tuz çölünün keşfinin ardından bir kanyonda kurulmuş küçük bir çöl köyü olan Toconao gezisi. Yerel bir restoranda öğle yemeği için San Pedro kasabasına dönüş. Öğleden sonra, gün ışığına göre değişen kayaların renkleri ile “Ölüm” ve “Ay” vadileri anlamına gelen Valle de la Luna ve Valle de la Muerte’yi keşfetmek üzere yola çıkış. Mars Vadisi olarak da anılan Ölüm Vadisi’nde, erozyon sonucu değişik şekillerde oluşan birçok kaya formasyonu ve kumul bulunmakta. Vadide yapacağımız kısa bir yürüyüş sırasında Üç Meryem anlamına gelen Las 3 Marias kaya formasyonunu ve tuz mağaralarını ziyaret. Gün sonunda, kumulların ardında kaybolan güneşin sunduğu muhteşem günbatımı manzarasının seyri. Bir zamanlar, San Pedro papazı Le Paige ayda çekilen ilk fotoğrafları görünce, buradaki yüzey şekillerinin Ay’dakilerle çok benzeştiğini fark edip bu vadiye Ay Vadisi adını vermiş. Akşam yemeği için otele dönüş. Geceleme otelde.

18. Gün 04 Temmuz 2020 San Pedro de Atacama – Santiago de Chile

Kahvaltının ardından, San Pedro’dan bir buçuk saatlik mesafedeki Calama havalimanına transfer ve Lan Air Hava Yolları ile Şili’nin başkentine uçuş. Santiago de Chile ya da kısaca Santiago’ya varışı takiben karşılama. Bellavista semtinin tipik bir restoranında öğle yemeğinin ardından, And Dağları’nın eteklerinde ve ülkenin ortasındaki bereketli topraklar üzerinde bulunan Santiago’nun keşfi. Santiago, Güney Amerika’nın en yüksek refah seviyesine sahip şehirlerinin başında gelir. Şili’nin, kişi başına düşen milli gelire göre bölgenin en zengin ülkesi olduğu aşikardır. Santiago, Picunche yerlilerinin yaşadığı bölgede 1541 yılında İspanyol kaşif Pedro de Valdivia tarafından kurulmuş. Sömürge dönemi yapıları ve modern gökdelenlerin karışımından oluşan başkent büyük bir kontrast yansıtmakta. Tur esnasında eski mahalleler; hipodrom; üniversiteler; Cousino Sarayı; bir zamanlar Salvador Allende ve Augusto Pinochet’nin hükmettikleri Moneda (darphane) hükümet sarayı; Metropolitana Katedrali ve eski kongre binası ile kolonyal şehrin göbeği olan Plaza de Armas meydanı, merkez çarşısı gibi yerleri görebilirsiniz. Ardından Forestal Parkı, bohem semti Bellavista, Metropolitan Ulusal Parkı, Santa Lucia Tepesi ile geziye devam. Vitacura, Las Condes ve Providencia rezidensiyel semtlerinden geçerek Santiago’nun eşsiz bir panaromasına hakim dünyanın en büyük parklarından Cerro San Cristobal tepesine çıkış. Gezinin ardından, şehir merkezindeki otelimize yerleşme. Başkentte dilediğiniz gibi gezebilmeniz için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelde. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

19.Gün  05 Temmuz 2020  Santiago – Valparaiso – Vina del Mar – Santiago

Sabah, Santiago’dan 120 km uzaklıkta ve Pasifik Okyanusu’nun kıyısında bulunan, efsanevi Valparaiso liman-kentine hareket. Casablanca vadisinin büyük bağlarının ve Curacavi vadisinin meyva bahçelerinin süslediği manzaraların ortasından geçerek UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış Valparaiso’ya varış. Şehrin şanlı geçmişinin bıraktığı güzel mimari örneklerinden ziyade, popüler mahalleler gezginleri daha fazla etkilemekte. Kazıklar üzerinde mucizevi bir şekilde ” cerros ” olarak adlandırılan kıyının yamaçlarında asılı duran binlerce rengarenk ev harika bir görünüm sergilemekte. Tarihi fünikülerler ile çıkılan 45 mahallenin tepelerinden şehrin, körfezin ve ilginç limanın harika manzaralarını seyretmek mümkün. Manzaralı bir restoranda öğle yemeğinden sonra, artistlerin ve şairlerin ilham kaynığı olan bu pitoresk mahallede bulunan Edebiyat Nobeli ödüllü Pablo Neruda’nın Şili’deki üç evinden biri olan ” La Sebastiana ” gezisi. Ardından, adeta açık bir hava müzesini oluşturan duvar resimlerini görerek aşağı şehrine kadar yürüyüş. Daha sonra, Valparaiso’nun yakınlarında bulunan ve “bahçe şehir” olarak andlandırılan Şili’nin en ünlü tatil beldesi Vina del Mar gezisi için hareket. “Reloj de Flores” çiçek saati, Casino, Vergara Meydanı ve Quinta Vergara parkının görülmesi. Paskalya Adası’ndaki gizemli, dev Moai heykellerinin bir örneğinin bulunduğu Fonck Müzesi’ni ziyaret. Akşamüstü Santiago’ya dönüş. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

20.Gün 06 Temmuz 2020             Santiago de Chile  -Amsterdam—İstanbul

Sabah erken saatlerde alacağımız kahvaltı sonrası Santiago  havalimanına geçiyoruz. KML havayollarına ait KL702 sefer sayılı uçuşumuz ile  yerel saatle 10:30 da Amsterdam’a doğru hareket ediyoruz. Varısımızın ardından yaklaşık 2 saatlik beklememizin sonrasında İstanbul’a harekete diyoruz. 07 Temmuz 2020 saat 16:00 ‘da ki varışımızın ardından  yeni bir macerade buluşmak üzere ayrılıyoruz.

Büyük Güney Amerika

Peru & Bolivya & Şili

Salar Uyuni – Amazonlar  

 17 Haziran  / 07 Temmuz 2020

Tur Ucreti

 İki Kişilik Odada Kişi Başı :  6.500  Usd

Tek Kişi Farkı                         : 1.190 Euro 

 • AirFrance Havayolları ile İstanbul-Paris-Lima ve KLM havayolları ile Santiago De Chile –Amsterdam-İstanbul parkurlarında ekonomi sınıfı uçak biletleri
 • Lima –Puerto Maldonado –Cusco / Lapaz –Uyuni  / Calama– Santiago de Chile parkurlarında ekonomi sınıfı uçak biletleri
 • 19 gece 4 * otel oda + kahvaltı konaklama
 • 18 Akşam yemeği
 • Inti Raymi Festivali Giriş Ucreti
 • Programda bahsedilen Tüm geziler ve ören yerleri girişleri
 • Rehberlik Hizmetleri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Yemekler esnasında alınacak alkollü ve alkosuz tum içecekler
 • Nazca Cizgileri Cesna Tip Uçak Tutarı ( 150 Usd )
 • Bahişler
 • Her Türlü Kişisel Harcamalar
Organizasyonu yapan Yasemin Hanım ve Serdar Bey'e çok teşekkürler. Onceki seyahatlerimizden tanıdığım ve bu seyahatte tanıştığım tüm yeni dostlarla yeniden görüşmek üzere iyi haftalar dilerim.
Turgut Dizdaroğlu
error

Sosyal Medyada Bizi Takip Etmek İster misiniz ?

Facebook
Facebook
Instagram