Zeugma & Göbeklitepe Turu

göbeklitepe turu

12 bin yıl öncesine tarihlenen, insanlık tarihi hakkında bildiklerimizi gözden geçirmemizi sağlayacak, dünyanın bilinen en eski kült yapıları topluluğu ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yeni göz bebeği Göbeklitepe  , Çağdaş müzeciliğin önemli örneklerinden Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi   , dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan  Zeugma Mozaik Müzesi…

1.Gün  İstanbul –Gaziantep

Siz değerli misafirlerimizle sabah erken saatlerde Ataturk Havalimanı İç Hatlar gidiş terminalindeki buluşmamızın ardından  saat 06:10 ‘da THY ‘na ait TK2220 sefer sayılı uçuşumuz ile saat Gaziantep ‘e hareket ediyoruz. Yaklasık  1 saat 40 dakikalık uçuşumun ardından  Oğuzeli Havaliman’da transfer aracımızla buluşup Gaziantep Turumuza başlıyoruz.  İlk durağımız  gerek yapısal kompleksi gerekse içinde yer alan eserleri açısından dünyanın en önemli müzeleri arasında yer Zeugma Mozaik Müzesi’ni olacak. Daha sonra Gaziantep’in en eski mahallelerinden Bey Mahallesine ulaşacağız.  Burada eski taş ve ahşam işlerinin en güzel örneklerini görebileceğimiz Antep evlerinin bulunduğu sokakları geziyoruz. Daha sonra  Gaziantep’in geleneksel mutfak kültürünü  değiştirmeden yılların verdiği ustalık ve titizlikle yürüten Aşina Restaurant ‘da öğle yemeğimizi alıyoruz. Daha sonra ‘’Yüzük Kalesi’’ olarak da bilinen eski bir höyük  üzerine inşa edilmiş Antep Kalesi’ne ulaşıyoruz. Burada Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunu anlatan Panaroma Müzesini geziyoruz.  Daha sonra vereceğimiz serbest zamanda misafirlerimiz tarihi bakırcılar çarşısını gezebilir ,  salca kurubiber , antep fıstığı alışverişlerini apabilimek için Almacı Pazarını gezebilir ve tarihi  Tahmis Kahvesi nin tadına bakabilirler. Otelimize varmadan önceki son durağımız tadına doyamayacağınız baklavaları ile Kocak Baklavacısı olacaktır. Otelimize yerleştikten sonra akşam yemeği için tekrar çıkacağız ve  tarihi Küşlemeci Mehmet Usta ‘nın restoranına gideceğiz. Gecelememiz otelimizde .

2.Gün   Gaziantep  – Şanlı Urfa

Otelimizde alacağımız Kahvaltımızın ardından ilk durağımız çingene kız ve yüzlerce mozaiğin kurtarma kazıları neticesinde bulunduğu Ön Asya’nın en büyük antik dönem şehirlerinden birisi olan Zeugma olacak.  Daha sonra Urfa –Antep sınırında  Fırat Nehri kıyısına kurulmuş Birecik ‘ e ulaşıyoruz. Burada ilk durağımız  koruma altında ki Kelaynak Kuşlarının bakım merkezi olacak. Daha sonra Büyük kısmı Birecik Baraj Golu altında kalmış olan kesme taştan yapılmış evleri ile meşhur Halfeti’ye varacağız.  Burada bizi bekleyen teknemiz ile İncil’in ilk nüshalarının yazılmış olduğu RumKale’ye gideceğiz ve sular altında kalan  Savasan Koyu ’ni göreceğiz. Şanlıurfa’ya varışımızın ardından  UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Göbeklitepe ‘yi geziyoruz. Akşam yemeği için  yerel tadlarla beraber yaşayacağımız sıra gecesine geçiyoruz. Gecelememiz Sanlıurfa otelimizde.

3.Gün   Şanlıurfa—İstanbul

Otelimizde ki kahvaltımızdan sonra  Harran’a doğru hareket ediyoruz. ‘yolların kesiştiği’ yer anlamına gelen  ve adı beş bin yıldır değişmeyen  Harran gezimize 4,5 km sur duvarlarının ayakta kalan  Halep Kapısı  ile karşılıyor bizi.  Konik kubbeli evleri, güler yüzlü insanları ve heybetli Harran Ulu Camii  göreceğimiz güzellikler arasında. Sahibilerin tapınakları üzerimde inşa edilmiş olan İç Kaleyi de görüp Harran’ dan ayrılıyor ve Şanlıurfa Arkeoloji Müzesine geçiyoruz.  Ataturk ve Birecik Barajlarının altından kalan yerleşim alanlarından ve Göbeklitepe’den çıkarılan arkeolojik  eserleri  inceliyoruz. Hemen yanında ki halepli Bahce mozaik müzesinin de Amazon Tapınağı içersindeki Amazon kadınlarına ve Yunan  savaşçı Akhilleus’a adanan mozaikleri inceliyoruz. 

Gaziantep & Şanlıurfa Turu

Zeugma & Göbeklitepe

22 / 24  Kasım 2019

Tur Ucreti

İki Kişilik Odada Kişi Başı : 1750 TL  

Tek Kişi Farkı                         : 350 TL 

 • Thy ile Ataturk –Gaziantep-Sanlıurfa –Ataturk ekonomi sınıfı uçak bileti
 • 2 gece 1.sınıf otellerde oda+kahvaltı konaklama
 • 1.gün Gaziantep yerel restoranda Akşam Yemeği
 • Halfeti Tekne Turu
 • Sanlı Urfa’da sıra gecesi
 • Tüm transferler
 • Profesyonel Rehberlik Hizmetleri

 

 • Yemekler esnasında alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler
 • Öğle yemekleri
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Müze ve Ören yerleri Giriş ücretleri
 • Kişisel Harcamalar
Sevgili Gündoğan Bey ve Yasemin Hanım , Sizlere teşekkür ediyorum. İlginizden ve Hizmetlerinizden çok memnun kaldık. Herşey için Çok Teşekkür ederim.
ref
Sule Küre